Jazzové okénko Jana Schneidera: Hasta Siempre, Pussywiggle Stomp a Kyrie è Criste

Jako každou neděli naše čtenáře provádí zakoutími jazzové muziky analytik a bubeník Jan Schneider. A ani dnes nechybí tři skladby k poslechu.

Přiznám se, že jsem dlouho netušil, že i takový seversky mystický Jan Garbarek se dokáže nádherně rozvášnit: Hasta Siempre (záznam z Nancy Jazz Pulsations 2004). Hrají Jan Garbarek (ts), Rainer Bruninhaus (p), Eberhard Weber (b), Marilyn Mazur (perc). Písnička má ovšem zajímavý kontext, ale komu by se tím měl zkazit dojem (skladba, text), ať radši přeskočí hned na další ukázku.

Když hrál skvělý trumpeťák a bigbandový leader Don Ellis skladbu Pussywiggle Stomp, stávaly se z koncertů happeningy (čím více bubeníků, tím lépe). Pan kapelník v této skladbě nastoupí až po pěti minutách, když nechá vyřádit pár svých sólistů … a pak to stojí za to, zejména ta část jeho sóla za doprovodu tleskajícího bigbandu, to je opravdu unikát … ano, velká škoda jeho velmi předčasného odchodu. Mnozí si jistě všimli, že se vše pěkně proaranžovaně odehrává v 7/4 rytmu (pattern je přesně týž, jako u Brubeckovy skladby „Unsquare Dance“, kterou jsme si již pouštěli). No a pak se do toho pustí usměvaví bubeníci, a je jasné, proč byl tento bigband tak úžasně populární. Byl to rok 1977, oni si tam hráli a my tu „trpěli za lidská práva“, ale jednou jsem se – ani nevím jak – ocitl na soukromé projekci česky otitulkovaných (!) filmů, které někdo na noc vyňal z trezoru. Bylo to kdesi na Vinohradech, a až do rána jsme koukali na Formanovo Taking Off, Godardův Mužský rod, ženský rod – a pak taky na jazz! A tam jsem poprvé viděl tu smršť (Bulgarian Bulge) v podání Dona Ellise a jeho bigbandu … a za svítání jsme jeli z promítání, svět byl trochu pozměněn, a do toho všeho Míla Hájek v ranní tramvaji prozpěvoval „dělníci, dělníci, choděj do práce, umělci, umělci, opíjejí se“ a radši jsme vystoupili, když to kolem zhoustlo …

Náboženské skladby v hospodě? Na Korsice jistě! Tomuto říkám živé náboženství! Francè Zito – Kyrie è Criste …. doufám, že vám to bude znít v hlavě znovu a znovu … nádhera! (Ten emocemi zřejmě netknutý barman je ale asi z Čech, nebo co) …

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.