Příprava summitu o Ukrajině se zkomplikovala

Zářijový summit Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie se zatím zřejmě odkládá. Panují neshody ohledně tzv. Steinmeierova vzorce.

Summit normandské skupiny, který měl jednat o ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, se nejspíš hned tak nesejde. Organizace summitu se zadrhla. Minulou středu se ukázalo, po jednání kontaktní skupiny v Minsku, že zorganizování jednání summitu se ukazuje jako neúspěšné. Vyjednávači Ruska a Ukrajiny se navzájem obviňují z neúspěchu přípravných jednání.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij nicméně dal znova najevo, že se chce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do konce měsíce září setkat.

Smyslem jednání by mělo být nalezení nových způsobů řešení východoukrajinského konfliktu. Připravovaný summit normandské skupiny v Paříži by byl prvním od října 2016, kdy se jednání ve skupině ocitla u ledu.

Patovou situaci rozhýbalo zvolení nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na začátku září se podařilo dosáhnout prvního vstřícného kroku ve vztazích mezi Ukrajinou a Ruskem. Obě země si úspěšně vyměnily zajatce a uvězněné.

8. září se příprava nového summitu zkomplikovala. Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s Macronem požadoval, aby dostal písemné ujištění, že vyjednávání summitu bude sledovat „Steinmeierův vzorec“ – ten měl zaručit realizaci nesplněných bodů minských dohod z roku 2014. Požadavek zkomplikoval postoj Ukrajiny a spustil spekulace. Kreml minulý čtvrtek prohlásil, že zpoždění je důsledkem měnících se postojů Kyjeva a jeho nových požadavků.

Steinmeierův vzorec se zaměřil na status separatistických regionů a na volby. Ukrajina sice v roce 2014 přijala zákon o autonomním postavení obou separatistických regionů v rámci Ukrajiny, ale zákon je podmíněn například nejprve konáním svobodných a férových (podle standardu OBSE) komunálních voleb, odchodem nelegálních vojenských jednotek, participací ukrajinských politických stran a také přístupem nezávislých ukrajinských médií do obou regionů.

Přípravné vyjednávání summitu se zablokovalo na otázce, zda Ukrajina změkčí nebo nezměkčí svůj nekompromisní postoj, jak postupovat: klid zbraní, odchod jednotek, ukrajinská kontrola hranice s Ruskem a volby. Ukrajinští experti před tím, aby se Kyjev podepsal pod Steinmeierův vzorec před jednáním summitu varují. Ruští experti naopak tvrdí, že vzorec musí přijmout všechny strany za svůj a následně by summit vyjednal konkrétní bezpečnostní otázky.

Otázka stažení vojenských sil se zdá být jednodušší k splnění. K několika už také došlo. Například v oblasti Stancija Luhanska letos v červnu; na dalších dvou místech se tyto kroky plánovaly, ale nakonec zde ke stažení vojenských sil obou stran nedošlo. Podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka budou jednání pokračovat.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidenta RF, kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.