Tusk a Johnson se znovu na ničem neshodli

Pondělní jednání britského premiéra s předsedou Evropské rady Tuskem v New Yorku nic nového nepřineslo. Brexitové datum se přitom přibližuje.

Na půdě OSN jednali premiér Velké Británie Boris Johnson a předseda Evropské rady Donald Tusk o otázce odchodu Velké Británie z EU bez, nebo s dohodou. K průlomu jednání opět nedošlo, EU i Velká Británie zatím směřují k Brexitu bez dohody s rizikem narušení ekonomických vztahů.

Johnson zdůraznil, že dává přednost Brexitu s dohodou a že je nutné najít alternativu „backstop“ řešení pro Severní Irsko. Oba lídři pak diskutovali o třech dokumentech, které Londýn předložil EU, obsahujících náhražku za irské řešení „backstop“, která má zabránit vzniku „tvrdé“ hranice mezi britskou provincii Severní Irsko a Irskou republikou. Johnson měl podle slov svého mluvčího říci, že k odchodu s dohodou je nyní třeba především flexibility ze strany EU.

Jednání obou politiků předcházelo vyjádření hlavního vyjednávače EU pro Brexit Michela Barniera, který sdělil, že současný postoj Londýna nedává „základ pro nalezení shody“ na odchodu Británie z bloku.

Johnson se také sešel s belgickým premiérem Charlesem Michelem, který bude od 1. prosince působit po Tuskovi jako předseda Evropské rady.

V úterý se situace ve Velké Británii znovu poněkud zkomplikovala. Nejvyšší soud země ve svém rozsudku zamítl Johnsonovu parlamentní pauzu jako nezákonnou. Rozhodnutí nebude mít okamžitý politický dopad na Brexit – poslanci se už před tím dohodli na zákonných krocích, které mají premiérovi zakázat odchod z EU bez dohody.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.