Maduro dostal v Moskvě ruskou podporu

Rusko podporuje „legitimního“ prezidenta a parlament, ale rovněž podporuje dialog vlády a opozice. Neoficiálně do Caracasu dorazili další vojenští odborníci.

Ruský prezident Vladimir Putin se ve středu v Moskvě sešel s venezuelským prezidentem Nicolasem Madurem, který sem přiletěl na pracovní návštěvu. Ruský prezident zdůraznil, že Rusko podporuje legitimní instituce této země – prezidenta a parlament, nicméně podporuje vedení dialogu mezi vládou a politickou opozicí, který by zemi vyvedl z krize. Rozhovory mezi venezuelskou vládou a opozicí byly ovšem přerušeny v srpnu, ale v září venezuelská vláda ohlásila obnovení jednání s různými opozičními silami.

Putin dále řekl, že obchodní obrat mezi oběma zeměmi za „poslední měsíce“ narostl o 10 %, a to především díky humanitární pomoci, dodávkám léků a potravin. Dále řekl, že Rusko investovalo do Venezuely na 4 miliardy dolarů a hovořil o pokračující vojensko-technické spolupráci obou zemí.

Zdroj listu Vědomosti (blízký ruskému ministerstvu obrany) potvrdil, že do Venezuely před několika dny přicestovali další ruští vojenští specialisté a spolu s nimi i dodávky nových částí vojenské techniky. Rusko je dodává v souladu s obchodními dohodami, které obě země podepsaly. Oficiálně ovšem ministerstvo obrany Ruské federace cestu nových odborníků do Venezuely nekomentovalo.

Jak článek připomíná, asi 100 ruských vojenských specialistů přiletělo na Caracasu letos v březnu, zrovna v době, kdy se Juan Guiadó prohlásil za prezidenta země a zesílila politická krize v této jihoamerické zemi. Západ v tom viděl snahu Ruska vměšovat se do vývoje v zemi. Ze zdrojů ruského ministerstva obrany ale znělo, že se ve skutečnosti jednalo „o rutinní práci“, která byla spojena se zaváděním vojenské techniky ruské výroby. Letos v červnu prezident Vladimir Putin v rozhovoru s Financial Times potvrdil že ruští specialisté v Caracasu pracovali a že se tam mohou znovu objevit.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (kremlin.ru/http://www.kremlin.ru/events/president/news/61640/photos/61057)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.