Nové dokumenty zpochybňují (nejen) Bidenova tvrzení o tom, že syna nechránil

Další investigace ukazuje na souvislosti mezi odvoláním ukrajinského prokurátora a vyšetřováním firmy Bidenova syna na Ukrajině. V rozporu s tím, co tvrdí Biden a další.

Bývalý viceprezident Joe Biden je uzamčen ve zvláštní kontroverzi na Ukrajině, začíná svůj článek investigativní novinář John Solomon. Biden sám trvá na tom, že na jaře 2016 se zasadil o vyhazov tehdejšího prokurátora Viktora Šokina jen kvůli tomu, že Šokin nebojoval proti korupci, nikoliv proto, že vyšetřoval ukrajinskou společnost Burisma Holding. Ta dala synovi Bidena Hunterovi lukrativní práci.

Je tu jen jeden problém. Stovky stránek doposud nepublikovaných dokumentů (mnohé z nich ukazují na to, jak se americký tým snažil firmě pomoci z právních problémů) říkají něco jiného. Podle Solomona tyto dokumenty, které dostal k dispozici, ukazují na to, že se američtí vládní úředníci snažili firmě Burisma pomoci a zamezit tomu, aby ukrajinský prokurátor vyslechl Huntera Bidena v roce 2016 – toho času uprostřed prezidentské kampaně.

Podle ukrajinské vládní zprávy se američtí právní zástupci firmy Burisma sešli s ukrajinskými úředníky, a to jen pár dní po Šokinově vyhazovu, a nabídli omluvu za „šíření nepravdivé informace“ o ukrajinském prokurátorovi, která padla z úst amerických představitelů. O schůzku žádali hned po odvolání Šokina.

Solomon dále píše, že tyto zprávy přinášejí několik otázek. Proč právní tým firmy Burisma mluvil o „falešných informacích“, když se vyhazov Šokina měl týkat jen jeho neschopnosti bojovat s korupcí? A proč se právníci firmy hned obrátili na nového ukrajinského prokurátora a okamžitě se s ním chtěli sejít?

Ukrajinští prokurátoři tvrdí, že se informaci o tomto postupu snažili předat americkému ministerstvu spravedlnosti od léta 2018, protože ji považovali za potenciální důkaz o narušení amerických etických zákonů. Nejprve kontaktovali newyorského státního zástupce, kterého věc nezajímala, pak se obrátili na Trumpova právníka Rudy Giulianiho.

Volodymyr Zelenskij řekl Trumpovi v telefonním rozhovoru, že plánuje zahájit vlastní vyšetřování toho, co se stalo s Bideny a firmou Burisma.

Viceprezident Biden se dostal do středu zájmu už v roce 2015, kdy článek o angažmá jeho syna Huntera publikoval deník New York Times.

Nové dokumenty ukazují na pokusy změnit vyznění případu poté, co byl případ zveřejněn v novinách. Americký byznysový partner Huntera Bidena Devon Archer se zasazoval dva dny po publikování případu o tom, aby se využilo amerického projektu pomoci USAID ke změně vyznění celé kauzy. Tedy, prostřednictvím amerického ministerstva zahraničí.

Celá ukrajinská kontroverze se potom vrátila do centra pozornosti, když se ukázalo, že Joe Biden v roce 2018 na videonahrávce přiznal, že jako viceprezident USA v roce 2016 pohrozil Ukrajině neposkytnutím garancí na půjčku 1 miliardy dolarů; byla to forma nátlaku k odvolání Šokina. V tento moment Šokinův úřad vyšetřoval firmu Burisma. Prokurátora zajímala částka 3 milionů dolarů v poplatcích, které si on a jeho partner Archer z Burismy odvedly do své americké firmy. Dokumenty FBI, které nemají přímou souvislost s tímto případem, finanční převody potvrzují, po celou řadu měsíců činily více než 166 tisíc dolarů.

Některé reportáže dnes tvrdí, že v době vyhození Šokina nebyla firma vyšetřována. Není to pravda. V březnu 2016 ukrajinská prokuratura případ vedla jako otevřený (a týkal se jednak daní a jednak korupce), a to i když britští vyšetřovatelé ho museli pro nedostatek důkazů uzavřít.

Tvrzení Joe Bidena, že odvolání Šokina vůbec nijak s vyšetřováním firmy Burisma nesouviselo a souviselo jedině s prokurátorovou neschopností bojovat proti korupci, je zpochybněno novými dokumenty, míní Solomon.

Bývalý ukrajinský generální prokurátor Šokin řekl před evropským soudem, že jako důvod pro jeho vyhazov byla uvedena nespokojenost Bidena s vyšetřováním firmy Burisma. Tlak na Šokina vynakládal i Petro Porošenko. I když Šokin má pro svoje tvrzení osobní důvody, jeho slova potvrzují další dokumenty pocházející od právního týmu Burismy v USA.

Vlastní účetnictví firmy Burisma Holding ukazuje na to, že firma platila desítky tisíc dolarů v době, kdy Hunter Biden zasedal ve správní radě americké lobbystické a píárové společnosti Blue Star Strategies. Ta patří Sally Painterové a Karen Tramontanové. Painterová se před vyhazovem Šokina sešla s představitelem ukrajinské ambasády ve Washingtonu a požádala o schůzku v Kyjevě v době, kdy tam měl být i Joe Biden.

Další dokument ukazuje na to, že Painterová chtěla zprostředkovat schůzku s někým z ukrajinské prokuratury a mluvit o vyšetřování firmy Burisma. Firma Blue Star ve stejnou dobu kooperovala s právníkem Johnem Burettou, který pomáhal firmě s případem na Ukrajině – firma nakonec zaplatila pár milionů dolarů jako pokutu za daňové problémy. V souvislosti s odvoláním Šokina se firma Blue Star snažila o schůzku s jeho zástupcem. První pokus byl odmítnut, druhý vyšel v dubnu 2016. Zde mělo dojít k oné „omluvě za falešné informace“.

Solomon píše, že dokument, který má k této věci k dispozici spolu s dalšími zprávami a e-maily, ukazuje jiný portrét Šokina, než ten, který nabídl Biden.

Zůstávají tu dvě otázky. První je ta, zda bylo etické či dokonce legální, aby se viceprezident Biden vměšoval do vyhazovu prokurátora, který vyšetřoval případ firmy Burisma s ohledem na zájmy svého syna. Tato otázka vyžaduje další vyšetřování.

Druhou otázkou je, zda Biden skutečně vysvětlil americkému lidu pravdivě vše, co se stalo. Nové dokumenty, které Solomon získal, závažně zpochybňují Bidenova tvrzení. A to je něco, co musí rozhodnout voliči u voleb.

!Argument publikuje různé názory. Jiný pohled na kauzu najdete zde.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – AFGE – 2019 National Action Network MLK Day Breakfast, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76350872

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.