Saúdská Arábie: Nová turistická destinace?

Saúdská Arábie dosud uplatňovala politiku uzavřené země. Nyní se ultrakonzervativní království chce otevřít mezinárodním turistům a tak se stát více nezávislým na obchodu s ropou.

Saúdská Arábie chce přilákat více mezinárodních turistů. Podle úřadů v Rijádu budou moci návštěvníci ze 49 zemí (včetně Německa) cestovat do království bez předchozího víza. „Otevření Saúdské Arábie mezinárodním turistům je pro naši zemi historickým okamžikem,“ uvedl komisař pro cestovní ruch Ahmed al-Chatib.

100 milionů hostů ročně

Cílem je zvýšit do roku 2030 počet zahraničních i domácích návštěvníků na 100 milionů ročně, uvedla komise pro cestovní ruch. Podle oficiálních informací mohou návštěvníci pobývat v zemi po dobu 90 dnů.

Saúdská Arábie je pro turisty dosud obtížně přístupná. Víza se obvykle udělují pouze na krátké služební cesty, islámské poutě nebo návštěvníkům s příbuznými v pouštním státě. V minulosti však mohli turisté vstoupit jako organizované turistické skupiny a s předchozím vízem.

Díky novým pravidlům země doufá ve vyšší příjmy z cestovního ruchu. Rijád chce podle prohlášení snížit svou závislost na obchodu s ropou. V rámci programu „Vize 2030“ plánuje království přestavět svou ekonomiku. Důležitým stavebním kamenem by zde mělo být odvětví cestovního ruchu.

Výjimky: Mekka a Medina

I přes otevření zůstanou některá místa pro návštěvníky uzavřená. Například nemuslimským hostům je zakázáno navštěvovat muslimská svatá místa v Mekce a Medině. Úřady v Rijádu rovněž uvedly, že zahraniční návštěvnice by neměly nosit „neslušné“ oblečení. Zatím není jasné, zda budou šátek a dlouhá róba povinné i pro ně. Již v minulosti nebyla pravidla oblékání pro cizí ženy interpretována tak přísně.

Saúdská Arábie se už dříve společensky otevřela. Ženy mohou od minulého roku řídit auto. Nyní jsou povoleny i koncerty a kina. Odpovědný za to je saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Zároveň však Saúdská Arábie zakazuje kritiky. Bin Salmán je také kritizován, protože důkazy v případě vraždy novináře Džamála Chášakdžího směřují do jeho bezprostředí blízkosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.