Katalánci protestovali proti dalšímu zatýkání

Asi 12 tisíc lidí vyšlo do ulic proti zatčení 7 lidí z katalánského hnutí za nezávislost, kteří jsou viněni z terorismu.

V Katalánsku protestovalo asi 12 tisíc lidí proti soudnímu procesu s obviněnými ze separatismu. Zastánci katalánské nezávislosti tvrdí, že se vláda snaží uměle vytvořit v hnutí „násilné vyprávění“. Tisíce lidí protestovaly v sobotu nedaleko Barcelony proti uvěznění sedmi katalánských separatistů, kteří jsou podezřelí z terorismu.

Minulý týden španělská policie zatkla celkem 7 členů separatistického hnutí za to, že měli údajně tvořit teroristickou organizaci a vytvářet výbušniny. Místní média dokonce tvrdí, že skupina měla vazby na šéfa katalánské regionální vlády Quima Torru a snažila se s ním kontaktovat kvůli plánům na okupování katalánského parlamentu. Torra to odmítá.

Sobotní protest požadoval, aby byli obvinění propuštěni na svobodu. Napětí v Katalánsku roste v souvislosti s tím, že by měl španělský soud v blízké době vynést rozsudky nad 12 lídry hnutí za nezávislost regionu v roce 2017.

Katalánské strany požadují propuštění 12 obviněných a vyhlásily podporu nejrůznějším akcím občanské neposlušnosti. Centrální španělská vláda v souvislosti s tím dala najevo, že další pokusy o samostatnost Katalánska nebude tolerovat. Předseda katalánské regionální vlády Torra řekl, že zatčení 7 dalších lidí a jejich obvinění z terorismu se snaží dát hnutí „násilné vyprávění“ právě v souvislosti s vynesením rozsudku nad 12 lídry hnutí na nezávislosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.