EU varuje Čínu před obchodním konfliktem a požaduje reformy

Vlivná lobbystická zpráva zdůraznila, že EU začne chránit svůj trh v případě, že Peking neprovede tržní reformy.

Čína už vede obchodní válku s USA, nyní jí ale hrozí také problémy ve vztazích s Evropskou unií, míní Gordon Wats pro Asia Times. Vlivná Obchodní komora Evropské unie, která lobbysticky zastupuje zájmy evropských podnikatelů, v nové zprávě varuje, že v případě, že Čína nepřijme kroky k „neutrální soutěži“ a neprovede „reformy“ svého státního ekonomického modelu, EU přijme „obranné“ kroky na ochranu jednotného trhu.

Obchodní komora EU ve studii volá po přímé akci, která by snížila roli čínských státních firem. Prezident Obchodní komory EU Jörg Wuttke v Číně kritizoval čínský státní model, který i nadále v ekonomice posiluje, je i nadále důležitým zdrojem financování a velkých kontraktů, požírá investice od soukromého sektoru a blokuje zahraniční konkurenci. Zpráva pak obvinila čínskou vládu, že bagatelizuje globální standardy ekonomického vládnutí a podporuje rostoucí čínsko-americké napětí tím, že využívá „rostoucí státem vlastněnou ekonomiku“.

Studie přitom zdůraznila pozitivní čínské zkušenosti s liberalizací hospodářství v posledních 40 letech – podle ní je Čína díky těmto zkušenostem schopna zavést plně tržní ekonomiku.

Hrubý domácí produkt Číny je nyní na nejnižších číslech za posledních 30 let a činí jen 6,2 % v kontextu obchodního konfliktu s USA. Konflikt představuje pro čínskou ekonomiku brzdu a ekonomické ukazatele země naznačují pokles, včetně poklesu prodejů či poklesu průmyslové výroby. Zpráva by tak měla být minimálně budíčkem pro současné čínské vedení.

V Bruselu nepochybně panují pocity „závratě ze slibů“ čínského vedení o reformách a otevírání se. Ovšem velikost EU znemožňuje nalezení kompromisu ve vztahu k Číně, navíc je zde problém Brexitu, který blok zaměstnává.

Čína zatím podepsala dohody s Itálií, Řeckem, Portugalskem a dalšími 11 evropskými státy o zapojení do iniciativy Jednoho pásma, jedné stezky. Čína je také hlavním zdrojem přímých zahraničních investic v EU.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová před nedávnem zdůraznila, že EU vidí mnoho otázek stejně jako Spojené státy. Zmínila obranu před nákupem kreativních společností v EU státem financovanými společnostmi z Číny, ochranu intelektuálního vlastnictví a požadavek větší transparentnosti či monitoring čínských investic v EU.

Peking byl varován, je otázka, jestli to někdo slyšel.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.