Maďarsko chce v EU zůstat, řekl Orbán

Maďarský premiér chce kompromis v soužití mezi východem a západem EU.

Maďarsko nemá v plánu opustit Evropskou unii, řekl ve svém nedělním projevu maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal nicméně, že západní a východní státy EU musí nalézt kompromis ohledně budoucnosti Unie.

Orbán se v uplynulých letech dostal do sporu s EU ohledně odmítání kvót na migranty přicházející do EU nebo domácích pokusů posílit kontrolu vlády nad soudními a akademickými institucemi. Orbánovy postoje k EU podpořily spekulace o tom, zda bude Maďarsko následovat příklad Velké Británie a z EU odejde, i když ta poskytuje chudým postkomunistickým zemím dotace v rozsahu miliard euro, píše se v článku.

EU se nyní snaží, aby dotace byly spojeny s podmínkou dodržování zásad právního státu.

Orbán na sjezdu vládní strany Fidesz prohlásil: „Jsme členy EU a členy zůstaneme.“ K tomu ale dodal, že o své zemi, domovu a svých životech mohou rozhodovat jenom Maďaři.  Orbán v projevu volal po „kompromisu“ mezi západem a východem EU, který by umožnil společné soužití obou částí EU, přestože vyznávají jiné hodnoty. Vyzval západní členské země, aby přestaly s tím, co nazval otevřenými útoky na vlády ve střední a východní Evropě.  „Také jim neposíláme placené politické aktivisty, takže by si ty své měli ze střední Evropy vzít domů,“ cituje Orbána server Euractiv.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.