Německo posílí náhodné hraniční kontroly

Posílení hlídek má být prevencí tzv. sekundární migrace mezi členskými zeměmi EU.

Německo posílí náhodné hraniční kontroly na všech hranicích Spolkové republiky. Oznámil to federální ministr vnitra Horst Seehofer. Cílem hraničních kontrol má být omezení sekundární migrace, což je stav, kdy se migranti ze zemí mimo EU stěhují v rámci EU. Seehofer prohlásil, že „bezpečnost začíná na hranicích“.

Tento krok následoval krátce poté, co Seehofer prodloužil přítomnost hraničních hlídek na hranicích mezi Německem a Rakouskem, a to do jara 2020. Podle mluvčího ministerstva vnitra kontroly i nadále nacházely velké množství lidí, kteří hranice překračovali nelegálně.

Německá opozice krok kritizovala. Mluvčí strany Zelených Irene Mihalicová ho považuje za „nebezpečný, protievropský signál“. Ovšem skeptičtí k tomuto kroku jsou i vládní sociální demokraté právě s ohledem na princip otevřených hranic v EU.

Hranice Německa činí 3700 kilometrů. V rámci Schengenské oblasti nejsou hraniční kontroly obvyklé. Nicméně Německo v roce 2015 zavedlo hraniční kontroly na hranicích s Rakouskem, a to v důsledku rostoucího příchodu uprchlíků do země.  V roce 2018 obě země hraniční kontroly posílily.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.