Případ o moskevských masových nepokojích se rozpadá. Nejsou důkazy

Po herci Pavlovi Ustinovovi byl propuštěn další obviněný. Soud navíc prohlásil, že pro obvinění z organizace masových nepokojů nejsou důkazy.

Moskevský soud propustil z vazby aktivistu Alexeje Minjajla, který pracoval ve štábu bývalé kandidátky ve volbách do moskevského městského zastupitelstva Ljubov Sobolové. Minjajla obviňovali z účasti na masových nepokojích v Moskvě podle paragrafu 212 ruského trestního zákoníku. Následně bylo uzavřeno celé vyšetřování proti Minjajlovi, který svoji vinu popíral.

Soudce Artur Karpov po vyslechnutí obou stran případu nečekaně řekl, že v materiálech případu se nenachází důkazy, které by dokazovaly obvinění z organizace masových nepokojů v Moskvě a tím pádem i o vlastní účasti obviněného na nich. Minjajlo byl propuštěn z vazby.

Vyšetřovací orgány Ruské federace (Vyšetřovací výbor) před tím už uzavřely další případy spojené s „moskevským případem“ ohledně organizace masových nepokojů. Jeden z figurantů případu, student Jegor Žukov, byl nicméně obviněn z extremismu. Nyní zůstávají v „moskevském případě“ obviněni jenom dva lidé: Sergej Fomin a Samariddin Radžabovová, které viní z násilí proti bezpečnostním složkám. Ve středu jim soud prodloužil vazbu do 27. prosince.

Jako zásadní se ale považuje to, že soud v případě Minjajly poprvé rozhodl, že k organizování masových nepokojů nejsou žádné důkazy. Advokáti rozhodnutí vidí rovněž jako zásadní a odkazují na to, že došlo ke změně politických okolností případu. Rozhodnutí soudu lze jen vítat, ale problémem je, že padlo v kontextu právní i politické nevyjasněnosti. Podle advokáta Dmitrije Agranovského vláda prostě využívá efektivně metody cukru a biče.

Případ Minjajla byl poslední šancí k tomu, aby „moskevský případ“ o masových nepokojích pokračoval. Politolog Alexej Makarkin je toho mínění, že osvobození Minjajla je důsledkem „šokového efektu“ případu herce Pavla Ustinova. Ustinova odsoudili k šokujícím 3,5 letem vězení v souvislosti s napadením na člena Národní gardy. Videozáznam ukázal, že obvinění vůči Ustinovi byla nepravdivá. Lidé si to mohli sami ověřit na internetu, což vedlo k zpochybnění celého obvinění a rozsudku. Ustinov byl nakonec propuštěn na svobodu a odsouzen k podmínečnému trestu.

O případu Pavla Ustinova jsme psali nedávno zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.