Rúhání podpořil evropský plán na udržení jaderné dohody

Íránský prezident odpověděl pozitivně na Macronův plán na udržení jaderné dohody s Íránem.

Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Írán podporuje plán evropských zemí, který má podpořit jadernou dohodu (JCOAP) z roku 2015. Rúhání řekl, že plán má jeho zemi zabránit získat jaderné zbraně, zabezpečuje podporu regionálního míru, ruší sankce a umožňuje Íránu začít s vývozem ropy. Francie, Německo a Velká Británie na Írán apelovaly, aby znovu vstoupil do nového kola jednání o jaderné dohodě.

Rúháního slova padla v kontextu pokračujícího napětí mezi USA a Íránem. USA z dohody z roku 2015 minulý rok odstoupily. Následně vůči Íránu zavedly ekonomické sankce, které mimo jiné zasáhly íránské vývozy ropy. Prezident Trump opakovaně hovořil o politice „maximálního tlaku“ na Teherán.

Írán soustavně popírá, že by jeho cílem bylo získat jaderné zbraně. Ajatolláh Alí Chameneí, který má v íránské politice poslední slovo, ale opakovaně vyjádřil skepticismus ohledně evropských záměrů jadernou dohodu z roku 2015 udržet.

Ilustrační foto: Autor – Mehr News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77152256

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.