Polsko trvá i nadále na uhlí. Bojí se Ruska

Snížit závislost země na ruském zemním plynu je pro Varšavu důležitější než ekologie a cíle EU.

Polsko bude i nadále využívat jako zdroj energie uhlí, a to navzdory oficiální politice Evropské unie. Novinám Financial Times to potvrdil Piotr Naimski, který je představitelem polské vlády v otázkách strategické energetické infrastruktury. A důvod: pro Polsko je důležitější energetická bezpečnost a zmenšení závislosti na ruském zemním plynu než klimatické cíle EU.

Evropská unie chce, aby její členové k roku 2050 snížili emise na nulu. EU se k tomuto cíli zavázala na konferenci OSN v Chile. Naimski ale řekl, že pro Polsko se jedná o „nesplnitelný“ cíl s tím, že je nutné brát v potaz situaci v každé členské zemi.

Postoj Polska už zkomplikoval stanovení obecného cíle pro emise skleníkových plynů do roku 2050. Proti byly ale také další země: Česko, Estonsko a Maďarsko. Všechny požadují od EU poskytnutí finanční podpory pro takovou změnu energetické politiky. Podle odhadů Evropské komise bude EU potřebovat k dosažení stanovených cílů každoročně něco mezi 175 až 290 miliardami eur. Dovoz zdrojů energie stojí EU ročně 266 miliard eur a právě zde se očekává, že se najdou zdroje k financování nové politiky.

Polsko používá uhlí v 80 % jako zdroj elektrické energie. K tomu, aby snížilo uhlíkové emise na 45 % v roce 2030 potřebuje asi 60 miliard eur.

Naimski podtrhnul, že energetická bezpečnost je pro Polsko důležitá. Země směřuje ke snížení dovozů plynu z Ruska, zatímco polská poptávka po energii roste, takže se bude v „předvídatelné“ budoucnosti spoléhat na uhlí, které bude v roce 2040 stále zabezpečovat 40–50 % potřeb v elektrické energii.

Polsko si za svoje postoje už vysloužilo kritiku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.