Rozhodnutí WTO otevřelo cestu k obchodní válce mezi USA a EU

Nelegální dotace pro firmu Airbus daly USA možnost zavedení cel vůči EU. A Washington s nimi neotálel.

Spojené státy dostaly od Světové obchodní organizace (WTO) zelenou pro zavedení cel v hodnotě 7,5 miliardy dolarů na evropské zboží. Důvodem jsou nelegální evropské dotace pro firmu Airbus. Rozhodnutí ovšem může vést k vzniku obchodní války mezi USA a Evropskou unií.

Rozhodnutí WTO dostalo 15 let starý spor o dotace pro výrobce letadel firmu Airbus do centra sžíravých světových obchodních vztahů v době pokračující obchodní války mezi USA a Čínou.

Evropská komise na rozhodnutí reagovala s tím, že zavedení cel americkou stranou by bylo podle ní krátkozraké a kontraproduktivní. Rizika to přinese na obou stranách Atlantiku.

WTO zjistila po patnáctiletém maratonu vyšetřování, že evropská firma Airbus a její americký rival Boeing získávaly obě miliardy dolarů v nelegálních dotacích. Oba případy podle očekávání povedou k reciproční obchodní válce, které přinesou světové ekonomice další problémy. Ekonom Robert Scott k tomu řekl, že nová cla nebudou mít očekávané dopady. Nepředstavují podle něj efektivní nástroj k snížení deficitu mezi USA a ostatním světem.

Podle zdroje v USA by úřad amerického obchodního reprezentanta měl rychle přijít s předběžným seznamem zboží, kterého se cla dotknou. To se potvrdilo už ve čtvrtek 3. října, kdy USA oznámily zavedení cel na skotskou whisky, italské sýry, francouzské víno a další výrobky. Cla začnou platit od 18. října a jejich výše činí 25 %.

Před tím, než mohou být zavedena jakákoliv cla, musí se sejít orgán WTO k řešení sporů a přijmout zprávu arbitrů – což může trvat něco mezi 10 dny a měsícem. Washington může požádat o dřívější zasedání (do 10 dnů) vzhledem k tomu, že plánované jednání orgánu WTO pro řešení sporů má být až 28. října.

Podle diplomatů zvýší zavedení cel nynější napětí v obchodě. Přičemž evropští výrobci už čelí clům v oblasti ocele a hliníků, Donald Trump ovšem hrozil cly na automobily a automobilové součástky. Podle názoru bývalých i současných vládních úřadníků USA se nedá očekávat, že by Trumpova administrativa nevyužila možnosti a nezavedla nová cla vůči EU. Hovoří se o tom, že by se například dotkla letadel Airbus.

Společnost Airbus už sdělila, že pro všechny cla povedou ke ztrátové obchodní válce. A připomenula, že přispívá americkému průmyslu díky svým místním montovacím linkám a dává práci 4 tisícům lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.