Facebook může být donucen odstranit nezákonný obsah v EU

Rozhodnutí soudu budí kritiku zastánců svobody slova a také společnosti Facebook Inc.

Evropský soud ve čtvrtek 3. října rozhodl o tom, že společnosti Facebook Inc. je možné nařídit, aby odstranila nelegální obsah po celém světě. Průlomový rozsudek ale budí obavy u aktivistů, kteří v něm vidí možnost, jak by některé vlády mohly umlčovat kritiku.

Verdikt znamená, že Facebook může být donucen k tomu, aby odstranil nenávistný obsah, který by byl považován za nelegální na základě rozhodnutí soudu v 28 členských zemích EU. Rozhodnutí přišlo týden poté, co stejný soud rozhodl, že firma Google nemusí globálně aplikovat právo na to být zapomenut – rozsudek podpořili zastánci svobody slova.

Facebook už na nový rozsudek reagoval s tím, že rolí sociální platformy není to, aby monitorovala, vykládala a odstraňovala hovory, které by mohly být v konkrétní zemi nezákonné. Společnost zdůraznila, že rozsudek je proti principu, který říká, že jedna země nemá nárok na to, aby druhé zemi vnucovala vlastní zákony.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.