Macronova nová politika vůči Rusku zatím potichu rozděluje EU

Především pobaltské státy, Polsko a Rumunsko nevítají Macronovu snahu o zlepšení vztahů mezi EU a Ruskem.

Pokusy Francie a Německa o ukončení konfliktu na východě Ukrajiny riskují nárůst napětí v rámci Evropské unie. Pokusy by totiž mohla zkomplikovat otázka, jak správně jednat s Ruskem, napsala agentura Reuters.

Pokrok rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou zvýšil naděje před dalším mezinárodním summitem normandské skupiny. Jenže některé státy EU se obávají toho, že by EU mohla částečně zrušit sankce, které byly zavedeny v souvislosti s anexí Krymu v roce 2014. Rozdíly ohledně toho, jak by se mělo s Ruskem jednat, narůstají s tím, jak se především Paříž snažila najít s Kremlem společnou řeč. Slova Emmanuela Macrona rozzlobila některé členské země EU, především ty, které byly v minulosti satelity Sovětského svazu. Tyto země mají obavy z (podle nich) agresivní politiky Ruska.

Diplomat EU to komentoval slovy: „Máme odměnit Moskvu, protože v poslední době neudělala nic groteskního?“ Podle diplomatů dochází k poslední době v rámci EU k rostoucímu nárůstu rozdílných postojů k Rusku. Ty se dříve dařilo držet pod kontrolou.

Další spory o vztahu EU k Rusku by mohly dál rozdělit blok: se skupinou vedenou Francií, která se snaží o přátelštější politiku k Rusku (například spolu s Itálií) a proti nim pobaltské země, Polsko a Rumunsko. Diplomati si myslí, že by to vedlo k oslavení odhodlání Západem podporované ukrajinské vlády. Ovšem i nadále se očekává, že v prosinci dojde k dalšímu prodloužení evropských sankcí vůči Rusku.

Nicméně i když Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová prohlašují, že sankce nebudou zrušeny, dokud nebude mírová dohoda pro Ukrajinu, oba přiznávají, že sankce jsou pro lepší vztahy s Ruskem překážkou.

Francouzský prezident se snaží o „reset“ vztahů s Ruskem. Naposledy při jednání Rady Evropy znovu mluvil o tom, že Rusko je kulturně, zeměpisně a také historicky součástí Evropy. Označil také odcizení Ruska Evropě za „hlubokou strategickou chybu“.

Ovšem severské a pobaltské země jsou politikou Macrona zmateny, jak samy říkají. Ptají se po tom, co se v Rusku změnilo, aby si zasloužilo renesanci vztahů.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidentaq RF, kremlin.ru

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.