Spojené státy začaly diplomatickou ofenzívu na Balkáně

Ministr Pompeo absolvoval turné po balkánských zemích v době, kdy se vztahy mezi USA a západní Evropou zhoršují.

Turné ministra zahraničí Spojených států Mika Pompea po několika balkánských zemích ukazuje, že USA se o tento region začínají více zajímat. Vztahy mezi USA a západní Evropou se přitom v poslední době zhoršují, napsal web Euractiv.

Pompeo byl o víkendu v Aténách, kde podepsal novou dohodu o obranné spolupráci s řeckou vládou. Dohoda se týká využití námořní základny v zálivu Souda na Krétě, obchodního přístavu Alexandroupolis v severovýchodní části země, a leteckých základen Stefanovikeio a Larissa ve středním Řecku. Přístav Alexandroupolis umožní přesun amerických vojenských jednotek do Evropy a Pobaltí, který obejde Turecko. Zároveň bude užitečný pro dovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy. Pompeo také z Atén kritizoval turecké snahy o těžbu plynu v oblasti východního Středomoří a označil kroky Turecka za ilegální a nepřijatelné.

Během návštěvy v Severní Makedonii Pompeo prohlásil, že očekává, že by se země měla stát 30. členem NATO. V Černé Hoře, která už členem NATO je, Pompeo hovořil o tom, že země musí bojovat proti korupci a za svobodu médií. Mezi USA a Černou Horou probíhá spolupráce například v oblasti kyberbezpečnosti.

Během balkánské návštěvy Pompeo všude opakoval, že čínské technologie představují rizika a apeloval na místní politiky, aby učinili správnou volbu. Americký šéfdiplomat zmínil, že Peking se může snažit nabízet úplatky, aby získal dohody o vybudování infrastruktury na Balkáně.

Mezitím Bílý dům sdělil, že chce, aby se velvyslanec USA v Německu Richard Grenell stal zvláštním vyslancem pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.