Vítězem předčasných voleb v Kosovu je levicová opozice

Vítězné Hnutí za sebeurčení je zastáncem sjednocení Kosova s Albánií.

Předčasné volby v Kosovu vyhrálo levicové Hnutí za sebeurčení se ziskem 25 %, píše o výsledcích nedělních voleb Al Jazeera. Byly to již čtvrté volby od získání nezávislosti na Srbsku vyhlášené v roce 2008 (a dodnes řadou zemí světa neuznané).

V Kosovu žije asi jen 1,7 milionů lidí, ovšem početná diaspora zvyšuje počet oprávněných voličů na skoro 2 miliony lidí. Hnutí za sebeurčení mělo podporu právě mezi kosovskými Albánci. Hnutí vzniklo v roce 2005, ve volební politice se pohybuje od roku 2010. Jeho hlavním oponentem je Demokratická strana Kosova (DSK), která stála v čele vládních koalic od roku 2007.

Demokratická strana Kosova oslabila a získala 21 %. Další politická strana, Demokratická liga Kosova, získala 24 %, o jedno procento méně než Hnutí za sebeurčení (HZS). Právě konzervativní Demokratická liga Kosova se má podle plánů kandidáta na premiéra země Albina Kurtiho (HZS) stát spojencem v nové vládní koalici, která má vytlačit DSK z vlády. Kurti slibuje ekonomické reformy a zlepšení právního prostředí v Kosovu. Před příznivci v neděli Kurti řekl, že před Kosovem se otevírá nová kapitola a slíbil, že „všichni zloději“ budou potrestáni.

Podle odborníka na kosovskou politiku Aidara Hehira je vítězství HZS dramatickou a vítanou změnou – Kosovo podle něj politicky a ekonomicky v posledních letech stagnovalo, zatímco jeho mezinárodní status oslabil.

Ekonomika Kosova se potýká s 30% nezaměstnaností, mezi mladými je nezaměstnanost nad 50 %. Problémem je také korupce, Kosovo je na 93. místě ze 180 zemí. Kurtiho úkolem tak bude zlepšit sociální spravedlnost a ekonomiku a zakročit proti korupci.

Nové vedení Kosova se bude muset postavit i dalšímu problému: obnovení dialogu se Srbskem, který v poslední době rovněž stagnoval. Srbsko odmítá samostatnost Kosova uznat a blokuje jeho mezinárodní uznání. I tak Kosovo jako samostatný stát uznalo více než 100 zemí světa. Srbsko a Kosovo mají přitom ambice stát se členy Evropské unie. Kurti kritizoval minulé vlády za to, jak se stavěly k dialogu se Srbskem, který EU zprostředkovávala od roku 2011. Podle Hehira bude muset nová vláda zaujmout k Srbsku pevný postoj i s ohledem na to, že EU má zájem na členství Srbska a má tendenci přehlížet, jak se Srbsko vměšuje do kosovské politiky.

Kurti v minulosti kritizoval misi OSN v Kosovu za způsob, jakým privatizovala kosovské státní podniky. Sliboval, že tuto privatizaci, až se dostane k moci, prošetří.

Jeho hnutí také odmítalo formát samostatného Kosova, který chápalo jako kompromis k zformování mnohonárodního státu, neboť v Kosovu žije 90 % Albánců. HZS podporovalo sjednocení Kosova s Albánií – vlajky Albánie vlály ve velkém při nedělních večerních oslavách volebního vítězství HZS v Prištině.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.