Dohoda mezi Británií a EU se spíš vzdaluje

Obě strany se navzájem viní z neochoty se dohodnout. EU Johnsonovy návrhy o celním režimu na hranicích Irska a Severního Irska považuje za nejasné.

Předseda Evropského parlamentu David Sassolini řekl k Johnsonovým návrhům dohody o Brexitu, že ukazují, že britská vláda o dohodu nestojí.

Hodnocení padlo při Sassoliniho jednání s britským premiérem Borisem Johnsonem. Součástí Johnsonova návrhu je návrh celního systému na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem, který má nahradit tzv. „backstop“ řešení, které EU hájí a Británie odmítá. Nový návrh je ale nejasný  a neukazuje, jak by tento systém v praxi fungoval.

Podle úterního vývoje zatím vše dohodu mezi Velkou Británií a Evropskou unií o odchodu z EU spíše vzdaluje, než přibližuje, konstatuje web Politico ve středu ráno. Rozhovory sice nezkolabovaly, ale vlastně jen proto, že v očích EU nikdy ani nezačaly, ironicky píše Politico. Článek cituje jednoho z představitelů evropské strany, který k novému návrhu britského premiéra ohledně režimu na hranici řekl, že mu v EU nerozumí. Mezi EU a Británií zatím pokračuje hra na to, kdo za nemožnost dosáhnout dohody může.

Předseda končící Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že nedosažení dohody bude pro Velkou Británii znamenat „úpadek“, a z neexistence dohody obvinil Británii.

Ve středu ráno bylo oznámeno, že pět ministrů vlády Borise Johnsona je připraveno kvůli Brexitu bez dohody rezignovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.