Rusko, Írán, Turecko a Islámský stát profitují z amerického stažení ze severu Sýrie

Stažení amerických jednotek ze severu Sýrie vytvořilo nové příležitosti pro hned několik silných hráčů v syrském konfliktu. Jaké?

Stažení americké armády z oblasti severní Sýrie je ziskem nejen pro účastníky astanského mírového procesu, tedy Rusko, Írán a Turecko, ale i pro Islámský stát, napsala Deutsche Welle. Stažení amerických jednotek operujících na severu Sýrie uvolnilo prostor pro tureckou invazi.

V minulosti Donald Trump podobná rozhodnutí o stažení odvolal, nyní se ale malé americké jednotky stáhly z oblasti severní Sýrie. Stále však není jasné, jak hluboko do oblasti se turecká armáda chystá zasáhnout.

Turecko chce z oblasti vytlačit kurdské Syrské demokratické síly (SDF), které chápe jako domácí hrozbu, vedle toho chce v oblasti vytvořit „bezpečnou zónu“ pro návrat milionů Syřanů.

Reakce Moskvy, Teheránu a také Damašku bude vypovídat o koordinaci a dohodě na základě „quid pro quo“ (něco za něco) mezi Tureckem a ostatními členy astanského procesu.

Syrští Kurdové jsou nyní při jednání s prezidentem Bašárem Asadem o vytlačení Turecka oslabeni. Dva pokusy o dialog se nepovedly, existují ovšem náznaky, že se Damašku povede dostat SDF do svého orbitu. SDF je podle slov mluvčího Kurdské demokratické jednotné strany (spojence SDF) Saliha Muslima otevřena dialogu v případě, že jí režim přislíbí autonomii, která by byla součástí jednotné Sýrie.

Americké kroky také otevřely prostor pro posílení ruské pozice v Sýrii jako hlavního mediátora syrského míru, pokud předá Idlíb a kontrolu nad ním Asadově vládě. Rusko je frustrované, že Turecko neodzbrojilo idlíbské džihádistické rebely – Hayat Tahrír al-Šam, kteří využijí otevření nové fronty na severu země, což by ale mohla být pro Rusko příležitost získat nad oblastí kontrolu a předat ji Asadovi.

Kromě toho panují obavy, že tureckou invazi do Sýrie využijí džihádisté Islámského státu, které Turecko v konfliktu podporovalo. Turecko přivede všechny tyto džihádisty na hranice, což by mohlo případně znamenat vznik oblasti, kterou budou kontrolovat právě oni, varoval Salih Muslim, dokonce spekuloval, že by zde Turecko mohlo etablovat nový chalífát.

Stažení amerických jednotek je výhrou pro Írán, který tak může posílit svůj regionální vliv. Vakuum umožní Íránu umístění vlastních sil v Sýrii jako součást proxy konfliktu s Izraelem, taková perspektiva ovšem může zhoršit nepřátelství obou států. Mohlo by to vést k tomu, že Izrael rozšíří svoji vlastní „bezpečnou zónu“ na jihu Sýrie jako nárazník mezi ním a libanonským Hizballáhem a Íránem.

Podle slov Muslima jsou ale Kurdové v Sýrii přes nepříznivou situaci připraveni dál bojovat.  „Nemáme jinou možnost,“ dodal.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.