Na Donbase bojuje asi 17 tisíc cizinců

Celkově se konfliktu na východě Ukrajiny účastní bojovníci s celkem 50 zemí světa.

Podle zprávy The Soufan Center, které se věnuje výzkumu pravicového extremismu ve světě, se ukrajinského konfliktu účastní celkem 15 tisíc občanů Ruska (z nich je 3000 na straně ukrajinské armády) a dalších 2 tisíce dalších cizinců. Celkově zpráva tvrdí, že sem přišli bojovníci z celkem 50 zemí světa.

Konkrétně má na Donbase bojovat celkem 2241 cizinců, 1372 z nich má být na straně proruských sil. Hovoří se o 165 Němcích, 65 Francouzích či 35 Američanech. Občané Ruska jsou ale největší skupina zahraničních bojovníků. Vedle nich zpráva spočítala účast 800 Bělorusů, kteří jsou mezi cizinci na druhém místě, na třetím je pak skupina 165 Němců. Do pětky patří ještě 150 Gruzínců a 106 Srbů.

Výzkumníci (poznámka redakce: jednalo se původně o polský výzkum, ne původní výzkum zprávy) k číslům došli prostřednictvím analýzy propagačních videí, rozhovory s pracovníky sociálních služeb a novináři, kteří se s cizinci na východě Ukrajiny setkali. Vedle toho vedli rozhovory se zahraničními nacionalisty. (Poznámka redakce: jedná se tedy o odhady, což zpráva ukrajinské agentury Unian vynechala – ve zprávě Centra se mluví o „odhadech“. Počet českých občanů v konfliktu se odhaduje na méně než 35.).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.