Překvapivý tah amerického FEDu

Centrální banka znovu nakupuje ve velkém vládní cenné papíry. Wall Street byl šokován rozsahem stimulu.

Americká centrální banka FED se vrátila k nákupům vládních cenných papírů. Rozsah operace šokoval Wall Street. FED se pustil do expanzivní monetární politiky – po dobu nejméně šesti měsíců bude nakupovat vládní cenné papíry za nejméně 60 mld. dolarů. FED tak bojuje proti rostoucím nákladům na půjčování a nedostatku peněz, píší FT.

Wall Street byl šokován rozsahem operace, očekával se konzervativnější přístup. FED bude nakupovat krátkodobé pokladniční poukázky. I když je argumentem nedostatek peněz (trhy krátkodobých půjček zaznamenaly velký nárůst nákladů na půjčování), pak je ovšem objem nákupů podstatně větší než růst hotovosti v oběhu.

Politika FEDu je proto hodnocena jako agresivnější, jako kdyby si banka připravovala „nárazník“.

Důrazem na nákup krátkodobých instrumentů se FED snaží dát najevo, že se nejedná o nové kolo kvantitativního uvolňování. FED také zdůrazňuje, že se nejedná o změnu monetární politiky, ale spíše o další opatření, které je v souladu s úrokovou politikou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.