Strana Právo a spravedlnost v polských volbách přesvědčivě uspěla

Národně konzervativní strana míří k většině, jak ukázaly pondělní předběžné výsledky voleb.

Volby byly oběma stranami považovány za nejdůležitější za posledních třicet let. Noviny Financial Times píší, že předběžný výsledek ukazuje na 44,4 % pro Právo a spravedlnost. Koalice občanských stran, vedená Občanskou platformou, kterou kdysi vedl Donald Tusk, získala 26,8 %, uspěla ale i Levice s 12,3 %. Do parlamentu se poprvé dostane i radikálně pravicová strana Konfederacja.

Kaczyński v oslavném projevu uvedl, že „jsme dosáhli mnohého“ a že Polsko se musí měnit (jako v posledních čtyřech letech) a měnit se k lepšímu. Strana Právo a spravedlnost je na Západě spojována s tzv. neliberalismem, a je vnímána jako strana, která se snaží potlačit nezávislost soudů či médií.

Ale strana si získala mnohé voliče svými štědrými sociálními programy, což ocení ti, které transformace „ponechala na pospas osudu“, upozorňují FT. Kaczyński uvedl, že chce zlikvidovat ten věčný polský pocit, že Poláci jsou chudší a že jsou něco horšího než na Západě. Kaczyński tvrdí, že tento komplex bude eliminován, když bude moci Právo a spravedlnost nadále pokračovat ve své politice.

Deník v článku cituje voliče, kteří říkají, že volili Právo a spravedlnost právě proto, protože se zlepšily jejich osobní životní podmínky. Bogdan Rosochacki říká, že vláda splnila to, co slíbila a protože si počínali dobře, znovu jim dal svůj hlas.

Strana oslovuje konzervativnější voliče, ale liberálním Polákům se nelíbí. Finální výsledky ukáží rozdělení země. Velká města spíše přejí liberálnějším hlasům, Právo a spravedlnost je silná spíše na vesnici.

Polský premiér Morawiecki uvedl, že výsledek je „obrovský sociální mandát pro stranu“ a že bude pokračovat v úsilí „vybudovat sociální stát pro všechny“. Zároveň je ovšem zřejmé, že strana míní regulovat soudy i média.

Je možné očekávat střety s Bruselem, ale ne příliš brzy, neboť Právo a spravedlnost se po vyhraných volbách již připravuje na prezidentské volby příští rok.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Silar, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83081114

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.