Merkelová: Velká Británie bude po Brexitu konkurentem EU

Německá kancléřka označila Velkou Británii za dalšího konkurenta EU. Spolu s Čínou a USA…

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před tím, že se Velká Británie po odchodu s EU stane jedním z konkurentů Evropské unie a přiřadí se k zemím jako Čína a USA.

Merkelová to řekla v kontextu pokračujícího vyjednávání o technické podobě Brexitu a hlavně napětí, zda se dohody mezi Británií a EU vůbec podaří dosáhnout.

„S odchodem Velké Británie samozřejmě pro nás vznikne potenciální konkurent“, řekla kancléřka doslova na tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v neděli 13. října. Vedle Británie potom jmenovala Čínu a USA jako další konkurenty Evropské unie.

Merkelová patří k politikům, kteří dávají najevo značné obavy z toho, jakou roli bude Británie hrát po Brexitu a jak se to projeví na hospodářství celého bloku. Reagovala tak na náznaky z britské strany v poslední době – premiér Boris Johnson dal najevo, že je rozhodnut Brexit prosadit a signalizoval také, že se Británie chce stát konkurentem EU hned, jak z bloku odejde.

Merkelová již dříve varovala německé politiky, že s odchodem Británie z EU bude mít Unie u svých bran „nový Singapur“, konkurenční ekonomiku s nízkými daněmi, nízkými bankovními daněmi apod., což bude platit i v případě, že si Británie a EU uchovají blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.