Rusko: Turecká invaze na sever Sýrie je neakceptovatelná

Putinův zvláštní vyslanec zdůraznil, že turecký útok nebyl s Ruskem diskutován.

Rusko se snaží vyzískat maximum ze situace, kdy se americké jednotky stahují. Tlačí proto na Ankaru a tvrdí, že útok na severní Sýrii je neakceptovatelný, informují noviny Financial Times.

Rusko je nejvlivnějším zahraničním aktérem v Sýrii a jeho zvláštní vyslanec dal jasně najevo, že k turecké invazi Rusko nedalo souhlas. Podle Ruska by bezpečnost měla být zajištěna tak, že podél celé syrské hranice budou rozmístěna syrská vládní vojska.

Varování z Ruska přišlo krátce poté, co kurdské síly uzavřely „nouzovou“ dohodu s prezidentem Sýrie Bašárem Asadem. Turecký lídr Recep Tayyip Erdogan ovšem nadále tvrdí, že cílem turecké vojenské operace je získat kontrolu nad celou hranicí s Tureckem v délce 480 km a že tohoto cíle bude dosaženo brzy.

Ruský tón ale také uvalení amerických sankcí ovšem ukazují, že problém pro Turecko není vojenský, protože je schopno kontrolovat celou hranici. Je to spíše politický. Někteří analytici pro noviny Financial Times tvrdí, že Turecko se sice „rozmáchlo“, ale rychle bylo politicky zatlačeno Ruskem a že jeho jediná možnost je dosáhnout dohody s Ruskem a USA.

USA dávají najevo, že si nepřejí být zataženy do chaotického konfliktu na severu Sýrie, kde by se velmoci mohly vzájemně střetnout.

Do oblasti, kam se posunovala turecká armáda, se dostala také syrská vládní armáda. V oblasti jsou přítomny i ruské jednotky (ruská vojenská policie), které mají podle slov zvláštního ruského vyslance pro Sýrii bránit tomu, aby nedošlo ke střetům mezi syrskými a tureckými vojsky.

Z Ruska se také objevila informace, že mezi Tureckem a Sýrii běží jednání – na úrovni ministrů zahraničí, obrany, ale také na úrovni tajných služeb.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.