Útoky na saúdská ropná zařízení bude vyšetřovat Rusko

O ruskou účast na vyšetřování dronových útoků na saúdská zařízení požádal Rijád.

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s tím, že se Rusko pustí do vyšetřování zářijového útoku na ropná zařízení Saúdské Arábie. Rusko odsoudí kohokoliv, kdo za útokem byl, ale jak Putin dodal, nebude přitom stranit ani Saúdské Arábii a ani Íránu v jejich sporech.

Ruský prezident řekl, že Rusko si cení svých vazeb se zeměmi a rozumí obavám, které tyto útoky vyvolaly. Rusko bude udržovat podle Putinových slov blízké kontakty se Saúdskou Arábii i korunním princem Mohamadem bin Salmánem, který ruskou stranu o vyšetřování požádal.

Putin dále zdůraznil, že před tím, než bude určen viník incidentu je nutné znát všechna fakta. Saúdská Arábie a USA z incidentu viní Írán. Ruský lídr zdůraznil, že i přes vyšetřování si Rusko bude udržovat přátelský vztah s Íránem: „Rusko se nikdy nepřátelí s jednou zemí proti jiné zemi. Stavíme dvojstranné vztahy, které se spoléhají na pozitivní trendy vznikající z našich kontaktů. Nebudujeme spojenectví proti komukoliv.“

Ruský prezident ale odmítl, že by Moskva hrála roli mediátora ve sporech mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Jak řekl, jednalo by se o „nevděčnou“ roli. Obě země jsou podle něj schopny se dohodnout a vyřešit spory bez prostředníka.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.