Zajistil si Trump znovuzvolení příměřím v obchodní válce s Čínou?

Dohoda o příměří v obchodní válce s Čínou by mohla Donaldu Trumpovi zajistit vítězství v prezidentských volbách.

Investoři uvítali perspektivu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Akciové trhy ukazují na to, že ekonomickým problémem minulého roku byla obchodní válka a její řešení bude znamenat rychlejší ekonomický růst, míní David P. Goldman.

Nic nekončí, dokud to neskončí, přiznává Goldman. Ovšem dohoda o příměří v obchodní válce s Čínou by mohla Donaldu Trumpovi zajistit vítězství v prezidentských volbách.

Ekonomicky nejvýkonnější sektory trhu jsou dnes také nejcitlivější na situaci ve světové ekonomice. Patří sem energetická zařízení, těžba energií a vývoj, prodej, dolování a doprava. Všech se obchodní válka nepřímo dotkla.

Goldman v článku cituje některá ekonomická čísla (a grafy, které najdete v původním článku v angličtině), která dopady obchodní války mezi USA a Čínou ilustrují. Ukazuje také pozitivní reakce indexů na oznámení o příměří v americko-čínské obchodní válce. I když tato čísla za jeden obchodní den nemusejí být zcela směrodatná a je zde řada dalších překážek. Vedle obchodní války vedou USA s Čínou také technologickou válku, například minulý týden došlo k zákazu komponentů od 28 čínských firem v USA.

Investiční nejistota byla největší škodou, kterou obchodní válka pro USA přinesla. Korporace neměly tušení kam umístit svoje globální řetězce, a tak vyčkávaly. Důsledkem byl propad investic, což se projevilo na HDP a na utrácení spotřebitelů. A dále pak došlo k propadu růstu a recesi v průmyslové výrobě, míní Goldman.

Podle autora bude náprava těchto škod nějakou dobu trvat. Ovšem dnešní trhy ukazují na to, že očekávání se mohou změnit velmi rychle. Trump je na dobré cestě a budoucí historici by mohli označit jednání s Čínou o příměří jako milník pro Trumpův druhý prezidentský termín.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.