Čína předehnala USA v počtu akciových firem

Zatímco počet amerických veřejných společností v posledních dvou dekádách klesal, počet čínských rychle rostl.

Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, hned za USA, a první v poměru HDP a parity kupní síly. Nyní předehnala Spojené státy i v oblasti akciového trhu a má větší počet veřejných společností (tj. akciových společností, které mají akcie na trhu s akciemi).

Není to ovšem zásluhou Číny samé. V posledních dvou desetiletích se počet veřejných společností v USA snižuje. V roce 1996 jich bylo více než 8 tisíc, nyní je jich kolem 4 400. Ve stejnou dobu naopak Čína rozvíjela své kapitálové trhy a vstoupila se státními společnostmi na burzu v Hongkongu, v USA i v Evropě, akcie navíc na trh umístily i soukromé čínské společnosti. Nyní se na všech burzách obchoduje celkem 4 800 čínských společností, což je celkem 2,5 více než před 10 lety a 10krát více než před 20 lety.

Amerických veřejných společností je méně i proto, že akcie přímých investic se po nákupu odváděly z burzy. Dále se jedná o důsledek celé řady fúzí. Vedle toho v posledních desítkách let dovolila existence venture kapitálu a dluhového kapitálu, aby mnohé začínající firmy mohly zůstat dlouhou dobu soukromé.

Čína je ovšem stále daleko za USA z hlediska celkové hodnoty společností. Podle Světové banky je celková tržní kapitalizace amerických společností 30,44 bilionů dolarů (konec roku 2018), kdežto čínských jen 6,32 bilionů dolarů.

Odvrácenou stranou rychlého růstu veřejných akciovek v Číně se stala faktická stagnace akciového trhu. To znamená, že nové akcie jen pohlcovaly peníze investorů, zatímco samotná hodnota akcií stagnovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.