Putin zve Erdogana do Ruska k rozhovorům

K návštěvě má dojít během několika dnů, po jednání vysokých představitelů USA v Ankaře.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by měl v nejbližších dnech přiletět na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem do Moskvy. Putin tureckého prezidenta pozval během telefonního rozhovoru, jehož tématem byla situace v Sýrii. Oba se shodli, že je nutné zabránit střetům mezi tureckými vojsky v Sýrii a syrskou vládní armádou.

Podle informací tiskového oddělení Kremlu oba lídři potvrdili svoji podporu územní celistvosti Sýrie a procesu politického zvládnutí syrského konfliktu. 9. října přitom turecká vojska vstoupila na území severní Sýrie, kde provádí operaci „Zdroj míru“.

K telefonátu došlo krátce potom, co prezident Donald Trump oznámil, že viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo budou ve čtvrtek jednat v Ankaře. Trump požaduje ukončení střelby na severu Sýrie a dohodu mezi Kurdy a Tureckem.

Podle diplomatických zdrojů ruských novin Vědomosti by se setkání Putina a Erdogana mohlo konat ještě tento týden, ovšem ne před jednáním Pence a Pompea v Ankaře. Pro tureckého lídra bude pohodlnější jednat s Putinem až po jednání s Američany. Ruská pozice je jasná: jediným způsobem, jak zajistit bezpečnost, je kontrola syrských vládních jednotek nad syrskou hranicí. Případně mohou syrskou armádu v úkolu podpořit ruské jednotky, které se zde nacházejí na základě pozvání syrské vlády. Stažení tureckých vojsk ale bude něco, s čím bude Erdogan jen těžko souhlasit. Bylo by to vnímáno jako porážka. Rozhovory by ale mohly vést, pokud budou úspěšné, ke snížení intenzity vojenských operací turecké armády. A to by mohlo zlepšit humanitární situaci v regionu a přispět k zahájení politického řešení problému, řekl nejmenovaný diplomat novinám.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidenta RF (kremlin.ru).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.