Španělští socialisté před volbami oslabují

Nový výzkum ukazuje na oslabení socialistů, naopak posílila pravice, včetně strany Vox. Ta by se mohla stát třetí nejsilnější stranou v zemi.

Španělští socialisté by mohli v nadcházejících předčasných parlamentních volbách oslabit svoje pozice. Nové volby se konají v listopadu a podle výzkumu veřejného mínění firmy Sigma Dos pro noviny El Mundo by socialisté měli získat méně křesel než v posledních volbách v dubnu.

Výzkum je prvním odhadem poté, co byly zveřejněny rozsudky pro celkem 9 představitelů katalánského separatistického hnutí. Tvrdé tresty vedly k nové vlně protestů v Katalánsku na severu země.

Výzkum ukazuje na to, že opoziční Lidová strana posílí ve srovnání s dubnovými volbami, krajně pravicová strana Vox by se mohla stát třetí nejsilnější stranou v zemi. V dubnových skončil Vox na pátém místě. Nicméně výzkum také naznačil, že ani pravice a ani levice by v nových volbách nezískaly parlamentní většinu.

Letos už druhé předčasné parlamentní volby se budou ve Španělsku konat 10. listopadu. Španělé jdou volit znova, protože se vítězní socialisté a levicová strana Unidas Podemos nedohodli na podmínkách společné vládní koalice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.