Nová šéfka Evropské komise není vůbec vidět. Je izolovaná?

Ursula von der Leyenová si udržuje překvapivě nízký profil a není skoro vidět. Bude to její styl práce, nebo je politicky izolovaná?

Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová není vidět, všiml si web Politico v článku Davida M. Herszenhorna. Je to proto, že je izolovaná, nebo proto, že se snaží udržet si strategicky „nízký profil“?

Někteří úředníci Komise už von der Leyenovou viní z toho, že má „mentalitu bunkru“ a nesnaží se o budování mostů v organizaci, kterou velmi brzy povede. Spolupracovníci von der Leyenové kritiku odmítají – má se jednat o nervozitu v organizaci, kterou čeká změna vedení.

Kromě pár zářijových tiskovek ale von der Leyenová zůstává mimo dosah „radarů“. Je tomu i v situacích, kdy bylo například kritizováno portfolio jednoho z jejích komisařů. Von der Leyenová zůstala v pozadí i v případě kritiky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jehož kandidátka na eurokomisařku Sylvie Goulardová v EP neprošla. Toto a další odmítnutí polského a maďarského kandidáta nejspíš zpozdí start nové Evropské komise. Jako pravděpodobný je nástup 2. prosince a nikoliv 1. listopadu.

Neviditelný přístup nové předsedkyně komise vede některé lidi (kteří mají k fungování Komise blízko) k úvahám o tom, že von der Leyenová je izolovaná a má problémy s tím, najít pro sebe odpovídající politickou polohu. Mluví se o paranoidním přístupu ohledně pokračujícího vlivu bývalého generálního tajemníka Komise Martina Selmayra a o tom, že von der Leyenová nedůvěřuje svým místopředsedům, zvláště Fransi Timmermansovi. Ten byl původně kandidátem na post předsedy Evropské komise. Neúspěšným.

Jiní kritici míní, že von der Leyenová je pomalá v sestavování svého týmu. Svého vedoucího úřadu musí teprve formálně jmenovat. V Komisi se tak dokonce šušká o „perfektní bouři“, kterou způsobí kombinace faktorů jako je to, že Komise nemá generálního tajemníka, šéfem kabinetu von der Leyenové se má stát člověk bez bruselských zkušeností a paranoidních tendencí.

V Komisi jsou nyní všichni nervózní z očekávaných personálních změn, které nástup von der Leyenové „geopolitické Komise“ přinese. Zní ale i názor, že tato kritika je jenom důsledkem kyselých plodů, protože von der Leyenová některé úředníky ve svém týmu odmítla. Nová předsedkyně Komise se totiž spoléhá na hrstku svých věrných z Berlína.

Lidé kolem von der Leyenové ale hodnocení, že by byla jejich šéfka v Komisi izolovaná, odmítají. Každý týden jedná s Jeanem-Claudem Junckerem, ještě častěji pak s brexitovým vyjednavačem Michelem Barnierem i s představiteli členských zemí a ministry po celé EU.

Na von der Leyenovou čeká mnohem složitější a rozdělenější Evropský parlament bez většiny socialistů a konzervativců (jako tomu bylo v době Junckera). Očekává se, že nová Komise pod vedením von der Leyenové bude schopna pracovat naplno až příští rok na jaře. Do Velikonoc se očekává „neuvěřitelně slabá“ Komise, řekl jeden z úředníků EK.

Jedním z problémů pro von der Leyenovou bude to, jak jednat s Emmanuelem Macronem. Macron si špatně spočítal nominaci Goulardové, kterou EP odmítl z etických důvodů. V pondělí von der Leyenová jednala o situaci s Macronem. Po jejich jednání charakteristicky nevydala žádné vyjádření. Ovšem Macron bude muset přijít s novým kandidátem, takže klíčový prvek v nové Komisi pořád chybí.

Jsou zde signály, že von der Leyenová bude ve stylu práce, na který byla zvyklá jako ministryně v Berlíně, pokračovat i jako šéfka Evropské komise. Von der Leyenová je milovnice koní, upozorňuje článek. Tento týden se nakonec objevila na jednání „Koňské skupiny“ Evropského parlamentu, a to i přes to, že měla plný kalendář. „Chtěla jsem mít tuto schůzku, protože si myslím, že je důležité být ve styku s vámi všemi, když hovořím s různými skupinami v Parlamentu,“ řekla. Ovšem někteří v EP jsou toho mínění, že podobný přístup měla mít von der Leyenová také k nominaci Goulardové, kterou tak mohla zachránit.

Každopádně pro řízení Evropské komise platí totéž, co pro jízdu na koni: základní je udržet se v sedle.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.