Rusko bude mít prospěch z Trumpova chaosu

Největší prospěch z Trumpovy chybné zahraniční politiky má Rusko a ne USA.

Komentátor Edward Luce si myslí, že Moskva určitě považuje Trumpa za toho nejlepšího prezidenta.

Otázka cui bono, neztratila svou platnost, píše Luce. Odpověď na ni je ovšem v případě americké politiky America First dosti znepokojivá. Největší prospěch z Trumpovy chybné zahraniční politiky má Rusko a ne USA.

Obchodní deficit s Čínou je větší než za Baracka Obamy. Německé výdaje na obranu klesají, ty americké se drží, píše Luce. A jsou tu další neúspěchy – není jaderná dohoda se Severní Koreou, Donald Trump zničil dohodu s Íránem a nová není, nemluvě o „dohodě století“ mezi Izraelem a Palestinou.

Írán se rozhodně před americkými sankcemi nesklání, Severní Korea chce do konce roku obnovit testy střel dlouhého doletu.

Trump ovšem v OSN uvedl, že právě jeho prezidentování je nejúspěšnější v historii. Z ruského pohledu to bude platit, tvrdí Luce.

Stačí se podívat na Sýrii, ze které se Trump stáhnul. Rusko je vítěz – Kurdové se rychle obrátili od USA (jejichž loajálním spojencem byli) k Rusku. Asad si upevní kontrolu nad zemí a Turecko možná odejde z NATO a má k Rusku blíž, píše liberálně laděný komentátor.

A pokud jde o impeachment, je to politická bitva v USA, ale je to věc, která je pro Ukrajinu životně důležitá. Luce se domnívá, že Trump svými kroky umožnil Rusku další posílení pozice v otázce Ukrajiny. Ukrajina se může postavit Rusku jen s americkou pozicí, píše Luce.

Trump si také přál, aby bylo Rusko přijato opět do uskupení G7.

Trump potvrdil Putinův dlouhodobý názor, že Američané jsou stejně tak zkažení a zaměření sami na sebe jako ostatní, jen jsou mnohem větší pokrytci.

Luce na závěr píše, že mnoho Američanů si myslí, že Putin má na Trumpa nějaký kompromitující materiál, kterým ho drží v šachu. To by prý vysvětlovalo Trumpovu neamerickou politiku. Takový problém by se vyřešil tím, že by Trump nebyl prezidentem. Ale je i možné, že USA se stávají normální velkou mocností. Ať je to jakkoliv, prospěch z toho má Rusko.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.