Chile se bouří. Prezident Piñera tvrdí, že země je ve válce

V Chile byl vyhlášen stav pohotovosti a nasazena armáda proti pokračujícím násilným protestům.Ty pokračovaly také během neděle.

Chilský prezident Sebastian Piñera v nedělním projevu oznámil prodloužení stavu pohotovosti v chilských městech na severu a na jihu země. Jedná se o reakci na pokračující protesty, které doprovází násilí. Během nich o víkendu zemřelo sedm lidí, pokračovaly násilné střety a došlo k požárům.

„Jsme ve válce s mocným nepřítelem, který je ochoten využít násilí bez omezení,“ prohlásil Piñera.

Protesty v Chile začaly před 14 dny pod vedením studentů. Příčinou pro jejich vypuknutí se stalo zdražení jízdného ve veřejné dopravě.

Piñera řekl, že veřejná doprava bude dnes, tj. v pondělí 21. října, pracovat jenom omezeně, podobně jako nemocnice a některé školy. Vyzval Chilany, aby se semkli a navzájem si sousedsky pomáhali a byli v bezpečí.

V neděli se oficiálně hovořilo o celkem 70 případech „vážného násilí“. Konkrétně došlo k rabování 40 supermarketů a dalších obchodů, dále se mluví o celkem 7 mrtvých. V Santiagu de Chile je nasazeno 10 500 vojáků a policistů.

Hlavní město Santiago de Chile si v neděli zažilo paralýzu dopravy a chaos na mezinárodním letišti.

1462 lidí bylo podle informací prokuratury zadrženo.

Prezident Piñera nařídil vojákům, aby obnovili pořádek v zemi. V neděli protesty a násilí pokračovaly i nadále navzdory nasazení armády. Na noční dobu byl v neděli vyhlášen zákaz vycházení, který platí od 19 hodin večer do 6 ráno v pondělí (místního času). Přes tento zákaz ale podle médií pokračovaly další velké demonstrace.

Snímky televize Al Jazeera (v angličtině)

Ilustrační foto: Autor – soyniqolas – CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83238999

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.