Čínský růst je nejhorší za skoro 30 let

Na zpomalování se podepsala obchodní válka s USA, menší spotřeba doma a také epidemie prasečího moru.

Nová data Národního statistického úřadu ukazují na to, že HDP Číny roste nejméně od roku 1992. Ve třetím kvartálu rostl čínský HDP jen o 6 %, což je nejslabší číslo za skoro třicet let. Číslo ale pořád zapadá do cíle, který vláda určila – tedy mezi 6 až 6,5 % za rok 2019.

V roce 2018 se HDP Číny meziročně zvýšil o 6,8 %, ale nyní se na její ekonomice podepisují dopady obchodní války a také oslabené domácí poptávky. Obchodní konflikt s USA se táhne už 15 měsíců, ekonomice neprospěl ani prasečí mor, což vedlo ke zvýšení cen masa. Důsledkem je ochlazení domácí spotřeby.

Vláda se snažila dát ekonomice stimul – například zavedla vyšší návraty z daní pro exportéry, kterých se dotkla obchodní válka s USA, podporu bankovních půjček a zvýšení výdajů na infrastrukturní projekty. Analytici očekávají, že centrální banka nejspíš ještě uvolní podmínky pro půjčky.

Očekává se, že čínský a americký prezident podepíší „minidohodu“ o obchodních vztazích na summitu APECu v Chile, i když dohoda stále potřebuje doladit detaily. Ovšem podle analytika Michaela Taylora není omezená dohoda s USA řešením pro Čínu s ohledem na odlišné národní zájmy v oblastech jako jsou technologie, investice a geopolitika. Dá se tak očekávat další kolo rozhovorů a s nimi i další vrtkavost trhů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.