Trump svými výroky o válce zase všechny zmátl

Americký prezident vidí jako svoji prioritu stažení USA z válek, zároveň ale řekl, že USA se do války dostat mohou – s Íránem, na který by udeřily jako nikdy předtím.

Americký prezident Donald Trump v pondělí shrnul svoje zahraničněpolitické priority: „Snažím se nás dostat z válek. Můžeme se dostat do válek. OK? Můžeme se dostat do válek“, prohlásil před reportéry v Bílém domě.

Trump tak poněkud zmateně konstatoval, že se snaží dostat americké jednotky domů (což byl jeden z jeho volebních slibů – pozn. redakce), zatímco se USA mohou dostat do další války.

Varování ohledně války znělo na konkrétní adresu Íránu. „Jsme lépe připraveni, než jsme kdy byli. Pokud Írán něco udělá, dostane úder jako nikdy před tím. Mám tím na mysli, že máme věci, které bereme do úvahy.“

Trumpova slova padla v kontextu napětí na Blízkém východě a nového pohybu jednotek v regionu. Trump přitom podpořil dočasné příměří, které jeho viceprezident Mike Pence vyjednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v severovýchodní Sýrii. Dohoda měla zabránit zabíjení kurdských bojovníků.

Trump také nařídil evakuaci posledních (kterou v úterý znovu změnil – pozn.red.) amerických jednotek ze Sýrie. Navzdory volebním slibům o stažení amerických vojáků z „nekonečných“ válek ale Trumpova administrativa chystá umístění dodatečných amerických jednotek v Saúdské Arábii, která je regionálním rivalem Teheránu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.