Rusko vystřídalo USA v roli hlavního rozhodčího na Blízkém východě

Necelých 48 hodin po odchodu USA ze severní Sýrie se Rusko stalo hlavním rozhodčím regionu.

Ani ne 48 hodin poté, co se americké jednotky stáhly ze severovýchodní Sýrie, Rusko nahradilo USA v roli hlavního rozhodčího v regionu, píše Alison Tahmizian Meuse pro Asia Times. Ruský prezident Vladimir Putin se po šestihodinovém jednání dohodl s tureckým prezidentem, že Turecko zastaví invazi do syrské hraniční oblasti a oplátkou nabídl společné hlídky v konkrétních pohraničních městech. Nebude se to týkat města Kámišlí, kde si po celou dobu války syrská armáda udržela svou leteckou vojenskou základnu.

Kurdské jednotky se musejí stáhnout z oblasti podél hranice během méně než týdne. Budou tak odděleny od jednotek kurdské PKK v Turecku. S ohledem na princip suverenity však Moskva schválila společné hlídky jen do hloubky 10 km na syrském území. Putin zdůraznil, že turečtí partneři Ruska s ním sdílejí jeho názor na suverenitu a integritu Sýrie. Přítomnost USA v Sýrii je nyní minimální – omezuje se na jednu vojenskou základnu na východě země, resp. v oblasti syrské pouště, a na kontrolu nad pár ropnými poli.

Erdogan před jednáním s Putinem zdůraznil, že Turecko nechce získat žádné území, a že vinit ho z toho je „urážka“. Turecko loni podpořilo vpád do Afrínu na severu země, jeho převážně kurdskou a menšinovou jezídskou komunitu odsud vytlačovalo a podporovalo, aby se zde usazovali Arabové.

Prezident Bašár Asad nicméně v době jednání v Soči označil Erdogana za hlavní hrozbu, připomíná autorka. „Erdogan…je zloděj, který krade obilí, ropu a továrny, a nyní se snaží ukrást území“, citují agentury Asada při jeho návštěvě fronty v Idlíbu, který je pod kontrolou islamistů.

Při jednání se Putin s Erdoganem dohodli na pokračování hledání politického řešení v Sýrii, které umožňuje astanský proces.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.