„Neovladatelná“ Belgie má první ženskou premiérku

Sophie Wilmesová povede úřednický kabinet, kterému chybí parlamentní většina.

Belgický král Filip jmenoval v neděli 27. října ministryni financí Sophii Wilmesovou do úřadu premiérky. Wilmesová je první ženou, která se stala premiérkou země a její pozice je úřednická. Ministryně financí nahradí ve funkci Charlese Michela, který od prosince nastupuje do funkce předsedy Evropské rady EU.

Wilmesová, které je 44 let, začínala v místní politice v roce 2000 a v roce 2014 byla zvolena do belgického parlamentu. Nyní povede úřednickou vládu, které chybí parlamentní většina. Belgie nemá od prosince 2018 funkční federální vládu – koalice, kterou vedl Michel se totiž rozpadla. Vyjednávání o vládní koalici jsou zablokována díky květnovým parlamentním volbám, které přinesly větší politikou fragmentaci. Belgie hostí instituce jako EU nebo NATO, jako země má nicméně problémy s vládnutím a reputaci neovladatelné země. V letech 2010 až 2011 byla dokonce 541 dní bez vlády.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.