Rusko a Ukrajina se zatím nedohodly na tranzitu plynu

Platná dohoda o tranzitech plynu přes Ukrajinu vyprší 31. prosince. Ani za mediace EU zatím obě strany nenašly společnou řeč.

Nové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou za mediace Evropské unie o tranzitech plynu přes Ukrajinu se zatím nepodařilo dosáhnout. Eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič k jednání řekl, že čas letí a s ohledem na datum je otázka urgentní.  „Dnešním jednáním jsem zklamán“, dodal k pondělnímu (28.10.) jednání obou stran.

Dohoda o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské plynovody vyprší na konci letošního roku, takže se vyjednává dohoda nová, která ale naráží na problémy vztahů mezi Kyjevem a Moskvou. Rusko přitom aktivně připravuje dva projekty plynovodů – Severní proud 2 a Turecký proud – umožňujících ukrajinské plynovody při transportu plynu z Ruska do Evropy obejít.

EU Rusku a Ukrajině navrhla dohodu o tranzitech na nejméně 10 let s minimálním objemem plynu 40 až 60 miliard kubických metrů ročně a flexibilními objemy dalšího tranzitu 20 až 30 miliard kubických metrů ročně. Ceny za tranzit by měla určit metodologie EU.

Šefčovič také sdělil, že si ruská strana během jednání stěžovala, že ne všechny podklady dostala včas a v překladu. Rusko chtělo podle náznaků eurokomisaře jednat o „balíčkovém“ řešení, které by zahrnulo „politické řešení“ stockholmské arbitráže z února 2018, což Ukrajina odmítla. Arbitráž rozhodla rusko-ukrajinský spor tak, že obě společnosti, ruský Gazprom i ukrajinský Naftogaz, se musejí vzájemně finančně kompenzovat. Zisk ale podle rozhodnutí připadl Naftogazu, takže ruská strana se odvolala. Ukrajinská strana požaduje, aby Gazprom v rámci jednání formálně informoval, jak hodlá skoro 3 miliardovou (v dolarech) pohledávku Naftogazu i další otázky řešit.

Rozhovory o tranzitech ruského plynu mezi Ukrajinou, Ruskem a EU mají pokračovat do konce listopadu, potvrdila ruská strana.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.