USA ztrácejí svoji strategicky výhodnou „měkkou moc“

Svět přestává věřit v americkou demokracii, zatímco vliv Číny roste, píší překvapeně v USA.

Bývalý americký zpravodajec Todd Roseblum napsal na stránkách webu The Hill o katastrofálních důsledcích stažení jednotek USA ze Sýrie, kde jejich místo rychle zaujaly Turecko, Rusko, Írán a Islámský stát. Nenápadně ale mizí také americká soft power (měkká moc), která byla veledůležitou součástí národní síly a schopnosti prosazovat americké zájmy, zdůrazňuje ve svém článku. (Názorově se zřejmě jedná o zastánce vidění USA jako „vyvolené“ demokracie, což je stále významný proud myšlení v USA – pozn. red.)

Roseblum se v posledních čtyřech letech v partnerských zemích angažuje v prosazování silného a odpovědného vládnutí. Prezentuje jim význam právního státu, transparentnosti, odpovědnosti, koordinovaného plánování, sdílení informací a vysvětluje, proč je důležitá silná občanská společnost, svoboda slova a otevřená média.

Jenže zahraniční členové parlamentů se nyní více zajímají o to, co se s tím vším děje dnes ve Spojených státech, stěžuje si Roseblum, který strávil celkem 27 let na nejrůznějších postech amerického politického systému, v Kongresu i ve službách zpravodajských organizací. Mnoho zemí se přitom podle něj inspirovalo americkým systémem oddělení mocí ve státě a demokracií.  Živoucí demokracie podle něj byla „strategickou výhodou“ USA a dávala zemi možnost angažovat se ve vznikajících demokraciích, udržovat spojenectví, diplomatické výhody a budovat aliance proti negativním hráčům ve světě. Jak míní, byla to spíš demokracie než vojenská síla, co USA odlišovalo od SSSR v době studené války.

Spojené státy mohly podle Rosebluma verbovat cizí špiony jen díky tomu, že věřili v americkou demokracii. Ovšem čínský model kombinace centrálního plánování a inovací ukazuje, že se obejde bez demokracie. Autor pak upozorňuje, že když americký model dnes vypadá jako „chaos doma, nespolehlivost v zahraničí“, ten čínský pak působí celkem přijatelně.

V zahraničí se prý Rosebluma nyní ptají, co se to vlastně v USA děje, že představitelé nově vzniklých demokracii už nevidí v USA následováníhodný model dobrého vládnutí. Dokonce, tvrdí Roseblum, jsou toho mínění, že globální demokracie rychle utrpí, pokud nebude mít příklad USA.

Normy a umírněnost jsou klíčem k odolnosti demokracie, jak ukázala kniha autorů Davida Levitského a Davida Ziblatta, píše dále Roseblum. Neformální jednání, které omezuje politiku ve stylu „vítěz bere všechno“, je stejně důležité jako formální psaná pravidla demokracie. Přesto podle autora USA nynější krizi překonají a budou znovu silnou a odolnou demokracií. Souboj s Čínou a jejím modelem centrálního plánování a autoritářství však bude těžký a cesta k návratu americké měkké síly dlouhá, neboť závod mezi USA a Čínou už probíhá a USA v něm – neuvěřitelně, jak míní autor – ztrácejí vedení.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.