Jazzové okénko Jana Schneidera: Kera’s Dance, Night in Tunisia a Ya Mreytee

Jan Schneider představuje tři jazzové kompozice, začne spiritual jazzem a zakončí syrským hudebním pohlazením.

Spiritual jazz. Zvláštní pojem, že? Není snadné tuto oblast jazzu v tom webovém prostoru najít, vždyť někdo ani neví, že něco takového existuje. Jak ale ho začnete poslouchat, rychle poznáte, o co jde. Je to hudba, kterou ti muzikanti prostě budou hrát, i kdyby to mělo být –bože chraň!– zadarmo. Ale budou. Je to hudba, která předává energii. Prozradím tajemství: vyznačuje se bytelnou basovou linkou, šťavnatou rytmikou, a mystickými sóly. Má daleko od technicky dokonalých, ale obsahem vyprázdněných exhibicí takzvaných moderních jazzmanů. Dosti slov. Příklad? V roce 1972 nahrála kapela The Awakening (ve složení Richard Ari Brown ts, fl, Frank Gordon tp, flgh, Steve Galloway tb, Ken Chaney k, Reggie Willis b, Arlington Davis Jr d) skladbu Kera’s Dance.

Jinou osvědčenou motivací, jak nenechat zplanět tak krásnou hudbu, jako je jazz, je hrát ho pro holky (ostatně v každém lepším slovníku se dopídíte původního významu slovesa „to jazz“). Krásným příkladem takového tokání je výkon Arthura Sandovala ve skladbě „Night In Tunisia“ (povšimněte si, kde a kdy to bylo nahráno, ach, ta totalita! – a mimochodem, kde na v té kubánské totalitě vzalo tolik skvělých trumpeťáků a dalších muzikantů?). Dalším paradoxem je muslim Abdul Al-Khabyyr, podle některých pomatenců vyznavač zgruntu krvežíznivého a nenávistného náboženství, hrající naprosto neuvěřitelně na barytonsaxofon. Oba hrají tóny, které vlastně na jejich nástroje není možno hrát. Podobně jako tubista Howard Johnson – a když se ho někdo ptal, jak je možné hrát na tubu tóny, které na tubu hrát nelze, Howard se vymluvil, že není studovaný, takže mu to nikdo neřekl, že to nelze. Artur s Abdulem jsou na tom asi podobně. A to vše se odehrálo díky miláčkovi Dizzy Gillespiemu!

Na závěr pohlazení na duši – a světe zboř se, ze Sýrie! Rasha Rizk a její povídání se zrcadlem Ya Mreytee.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.