Macron jede do Číny posilovat vazby s Pekingem

Francouzský prezident bude chtít posílit vazby mezi EU a Čínou, ale také vyrovnávat hrací plochu obchodních vztahů. Ta EU v Číně nevyhovuje.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se chystá účastnit otevření druhého Čínského mezinárodního vývozního Expa během své státní návštěvy Číny mezi 4. až 6. listopadem. Otevření se zúčastní také další politici: řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, jamajský premiér Andrew Holness a srbská premiérka Ana Brnabić.

Expa se má zúčastnit celkem 63 zemí světa, vedle toho také 3000 společností z celkem 150 zemí světa, včetně 192 společností z USA (o 18 % více než v minulém roce). Ukazuje to na optimismus společností o výhledech čínské ekonomiky a trhu, řeklo k tomu čínské ministerstvo zahraničí ve svém vyjádření.

Cílem Macronovy návštěvy je „posílení“ vazeb mezi EU a Čínou spolu s vytvoření férovějšího hracího pole pro obchod. V Evropě panují obavy z čínské iniciativy Jedno pásmo, jedna stezka. Někteří iniciativu vidí jako cestu Číny ke globální nadvládě.

Francie iniciativu přivítala, ale kooperaci vidí jako dvojstrannou. Paříž a Peking letos podepsaly dohody v hodnotě 40 miliard dolarů – Čína oznámila nákupy 290 letadel Airbus 320 a deseti Airbusů 350.

Čínský prezident Si Ťin-pching ve sloupku pro noviny Le Figaro napsal, že chce, aby Paříž byla součástí iniciativy. Dále volal po spolupráci v obchodě a investicích. Problémem ale je, že evropské i francouzské firmy mají dojem, že v Číně nejsou vítány. Lídři EU si stěžují na jednosměrnost obchodních vztahů.

Německo a Francie se nyní shodují na tom, že EU potřebuje společný postoj k Číně. Členské země se ohledně iniciativy Jedno pásmo, jedna stezka rozcházejí. Macron se nejspíš bude snažit o jednotnější postoj k Čině během svojí cesty.

Čínská strana tvrdí, že reformy jsou v běhu a budou pokračovat. Podle čísel OECD v první polovině roku se přímé zahraniční investice snížily celosvětově. Na druhou stranu investice v USA se propadly o 25 % a investice v Číně stouply o 5 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.