Do případu užití „amnestie kapitálu“ FSB zasáhl zřejmě Putin

Deklarace ke kapitálové amnestii nesmí být použita jako důkaz, rozhodl Nejvyšší soud. Z Kremlu prý vzkázali, že se něco takového nesmí opakovat.

Místopředseda ruského Nejvyššího soudu Vladimir Davydov přehodnotil rozhodnutí soudu o použití deklarací k amnestii kapitálu jako důkazů při vyšetřování. Zrušil tak rozhodnutí jiného soudce Nejvyššího soudu Alexandra Botina, který užití amnestie k účelům vyšetřování nezhodnotil jako nezákonné. Jednalo se o případ podnikatele Valerije Izrajlity, o kterém jsme naše čtenáře už informovali.

Botin odmítl, aby žalobu Izrajlitových advokátů projednal kasační soud, žaloba se má vrátit k soudu první instance.

Izrajlitův případ byl považován experty za nebezpečný precedens. Návrat kapitálu do Ruska a kapitálová amnestie byly spojeny s právními garancemi beztrestnosti těch, kteří k takovému kroku přistoupí. Slib dal sám ruský prezident Vladimir Putin v roce 2014.

Využití deklarace k amnestii kapitálu ve vyšetřování trestné činnosti se projednávalo na nejvyšší úrovni, takže Izrajlitův případ dorazil na stůl ruského prezidenta, informoval představitel federální vlády. Padlo prý rozhodnutí, že něco takového se nesmí opakovat. „Tato epizoda byla hlášena prezidentovi,“ potvrdil informaci Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Izrajlitovi advokáti se přímo na místopředsedu Nejvyššího soudu Botina neobrátili, případu se věnoval z vlastní iniciativy. Po jeho rozhodnutí Izrajlitovi advokáti žádali, aby deklarace o amnestii kapitálu, kterou podnikatel podal, nebyla použita jako důkaz. Žádost nepodávají poprvé, ale tu první ruský soud odmítl s tím, že pokud se na inkriminované zločiny nevztahuje zákon o amnestii kapitálu, deklaraci je možné jako důkaz využít. Je ale možné, že soud nyní ve svém verdiktu přihlédne k nové situaci.

Prokurátor už na začátku října přiznal, že deklarace k amnestii kapitálu byla jako důkaz použita „zbytečně“.  Obžaloba nicméně i nadále používá důkazy, které mají původ právě v deklaraci ke kapitálové amnestii – přestože to zákon zakazuje, připomněla Izrajlitova advokátka Viktorija Burkovskaja.

Nové rozhodnutí Nejvyššího soudu je tak pro advokáty příležitostí předložit opětovnou žádost o vyloučení deklarace z důkazního materiálu. Pro stát to podle právničky Galiny Akčurinové představuje šanci obnovit důvěru byznysu k veřejným slibům vlády. Původní soudní rozhodnutí totiž ohrožovalo amnestii kapitálu a podrývalo důvěru k vládě. Nejvyšší soud později vydal k případu obsáhlejší vyjádření, ze kterého vyplývá, že deklarace ke kapitálové amnéstii se tímto způsobem využívat nesmějí.

Ilustrační foto: Oficiální stránky prezidenta RF, kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.