Tusk nechce kandidovat na polského prezidenta kvůli „tíži“ minulosti

Odcházející předseda Evropské rady odmítl svou kandidaturu ve volbách v roce 2020. Jako důvod uvedl minulost ve funkci premiéra.

Končící předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk odmítl kandidaturu na prezidenta Polské republiky pro volby v roce 2020. Jako důvod uvedl, že z doby, kdy byl premiérem, na něm spočívá „tíže obtížných a nepopulárních rozhodnutí“.

Polská opozice se bude v nadcházejících volbách snažit získat pozici prezidenta země jako nástroj k omezení vlivu vládní strany Právo a spravedlnost. PiS v říjnových parlamentních volbách vyhrála absolutní většinu. Podle článku Politico však volby ukázaly, že i přes vysokou podporu PiS a její vítězství ve volbách má opozice šanci kandidáta PiS ve volbách porazit.

Tusk řekl, že sám kandidovat nebude, zároveň však vyjádřil sympatie polské opozici. V říjnu se Tusk stal novým předsedou frakce Evropské lidové strany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.