Francie dohání ekonomicky Německo, tvrdí Bloomberg

Hospodářství Francie se zvedá, zatímco Německo vstupuje do recese. Nová situace povede ke změně politiky v Evropské unii a posílí Macrona.

Druhá největší ekonomika eurozóny Francie začíná v ekonomickém růstu předhánět Německo, které bylo doposud motorem růstu v EU. Podle článku, který publikovala agentura Bloomberg, se tak Francii vyplácejí Macronovy nepopulární reformy. Ty prý zasely semena dlouhodobého růstu, míní článek.

V příběhu úspěchu má být něco víc než jen načasování: za velkými daňovými škrty přišly robustní investice byznysu a vyrostla zaměstnanost. Ekonomové mají problém vysvětlit, jak je možné, že ve Francii narůstá tolik pracovních míst. Pracovní trh má být podle ekonoma Floriana Hense klíčem k dalším rovinám ekonomiky. Podobně jako tomu bylo v Německu na začátku 21. století (tehdy Německo zavedlo reformy pracovního trhu pod názvem Harz, které ovšem přinesly negativní sociální a politické důsledky – pozn. red.).

Růst francouzské ekonomiky a pokles té německé změní politiku v Evropě. Pro Emmanuela Macrona to bude znamenat větší politický kapitál pro jeho agendu. Ta zahrnuje aktivní průmyslovou politiku a vybudování evropských šampionů, kteří se postaví USA a Číně, a také větší sdílení zdrojů mezi členskými zeměmi EU. Prvním malým úspěchem Macrona byla dohoda o rozpočtu eurozóny.

Ve třetím čtvrtletí rostla ekonomika Francie lépe, než se očekávalo – hlavním zdrojem růstu byla domácí poptávka. Pro poslední čtvrtletí naznačují čísla z října další silnější růst.

Francie přilákala více přímých zahraničních investic, existující podniky také více utrácejí. Podle dalšího ekonoma Gillese Moeca mohla Francii pomoci i politika Evropské centrální banky, Francie se v oblasti investic víc spoléhá na půjčky ve srovnání s Německem.

I když se Francie ocitá na dobré cestě, vyrovnat se Německu pro ni bude složité. Vzhledem k tomu, že francouzský veřejný sektor utrácí celkem 56 % hospodářského výkonu (v Německu 45 %), dělá francouzský dluh 100 % HDP. Nezaměstnanost je menší, ale je pořád dvojnásobná ve srovnání s Německem.

Vláda zdůrazňuje, že nová pracovní místa, která vznikají jsou stabilní s dlouhodobými dohodami, a to v důsledku reforem pracovního zákonodárství, které Macron zavedl. Vedle toho se zdůrazňují lepší podmínky pro podniky (nižší daně z bohatství, nižší korporátní daně).

Tento měsíc začínají platit změny v oblasti podpory v nezaměstnanosti. Reforma by měla podpořit pracovníky přijmout práci a zaměstnavatele zase v tom, aby nabízeli lepší pracovní dohody. Změna penzijního systému by zase teoreticky měla pomoci ve větší mobilitě pracovníků. Vláda pak ještě uvažuje o snížení daně pro společnosti, které vyrábějí ve Francii, a změnu strategických sektorů, kam vkládá svoje investice stát.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.