Obchodní dohoda mezi USA a Čínou má zpoždění

Podle nových informací by se částečná obchodní dohoda mezi oběma zeměmi měla podepsat do prosince.

Dohoda mezi USA a Čínou by se snad mohla uzavřít do prosince na setkání prezidentů Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga. Obě strany se snaží dojednat omezenou obchodní dohodu, která by vedla ke zrušení některých cel na čínské vývozy do USA. Výměnou za to by měla být možnost prodávat výrobky amerického zemědělství a další produkty v Číně.

Původně se očekávalo, že dohoda bude podepsána na summitu v Chile. Ten byl ovšem zrušen kvůli tamním masovým protestům. Podle informačních zdrojů z Bílého domu se nyní hledá místo, kde by se americko-čínský summit mohl konat. Dvě navržená místa v USA, Iowa a Aljaška, jsou už ze hry. Nyní se uvažuje o nějakém místě v Asii nebo v Evropě. Podle mluvčího Bílého domu vyjednávání dál pokračuje.

Z americké administrativy v poslední době zaznívá ohledně dohody s Čínou optimismus. Ministr obchodu Wilbur Ross řekl, že jednání pokračují dobře a činí se v nich pokrok. Ross ale přiznal, že je tu vždy možnost toho, že se zkomplikují.

Americká burza reagovala na zprávu o zpoždění částečné obchodní dohody mezi USA a Čínou poklesem. Čína ve čtvrtek potvrdila, že se spolu s USA dohodla na postupném odstranění cel v několika fázích.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.