Čína plánuje nákup podílu v saúdské ropné společnosti Aramco

Mluví se o podílu mezi 5 až 10 miliardami dolarů. Zájem o investování má vedle Číny i Rusko.

Čínské státní entity – ropná společnost Sinopec, suverénní fond China Investment Corp a Silk Road Fund – se zajímají o nákup podílu v saúdské ropné společnosti Aramco. Má se jednat o podíl mezi 5 až 10 miliardami dolarů.

Silk Road Fund je mezi těmi, kteří se společností Aramco vedou diskuzi o nákupu podílů a další čínské společnosti mají také zájem, informoval zdroj, který má o věci informace. Silk Road Fund vznikl v roce 2014 a do vínku dostal jako počáteční kapitál 40 miliard dolarů.

Investice tohoto fondu do Aramca by upevnila vztahy se Saúdskou Arábií v rámci strategie Nové Hedvábné cesty a Čínou a umožnila by Číně profitovat z rostoucích cen ropy.

Čínské investice by také pomohly saúdské společnosti, která přišlo o západní peníze.  Podle posledních informací se tato společnost chystá vstoupit na burzu. Korunní princ Mohamad bin Salmán trvá na tom, že hodnota společnosti je 2 biliony dolarů, i když je ochoten snížit svá očekávání na 1,6 až 1,8 bilionů dolarů.

Státní ropná společnost Sinpec a suverénní fond China Investment Corp. Vedou rovněž rozhovory o nákupu podílu ve společnosti Aramco. Jednání zatím jen probíhají, konečné slovo bude mít čínská vláda.

O investice do Aramca projevil zájem také ruský suverénní fond a další investoři z Ruska. V daný moment nepadla žádná rozhodnutí. Společnost Aramco záležitost nekomentovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.