Španělsko se obrací k autoritářství

Španělská vláda se snaží politickou krizi v Katalánsku řešit prostřednictvím soudů a policie.

Navzdory dvěma týdnům masových protestů v Katalánsku, které reagovaly na rozsudky španělského soudu nad lídry katalánského hnutí za nezávislost, dočasná španělská vláda odmítá vidět události v Katalánsku jako politickou krizi, píše spisovatel Tiago Miller. Místo toho pokračuje v tvrzení, že protesty jsou jen výsledkem malých skupinek, které podporují disidenti a sektářská regionální vláda. Jenže 600 zraněných, 200 zatčených a 19 hospitalizací, 28 uvěznění a generální stávka s velkou účasti naznačují, že problém je o dost větší než se premiér Pedro Sánchez aspoň navenek tváří.

Skutečností je, že masové demokratické hnutí v Katalánsku je stále více frustrováno s tím, jak se španělské vlády snaží z politického problému vytvořit problém právní povahy, píše autor.

Obě strany debaty o katalánské nezávislosti se shodují v tom, že rozsudky ze 14. října mají politickou motivaci. Dlouhé tresty pak jsou součástí španělské strategie: využít soudy, aby vykolejily rostoucí hnutí.

Katalánci přitom mohli soudní proces sledovat živě v televizi. Přitom mohli pozorovat to, jak se žaloba snaží manipulovat s důkazy tak, aby se v době referenda objevily příklady násilí, což bylo nutné pro obvinění ze vzpoury.

Masový protest z 20. září 2017, kde se 40 tisíc lidí sešlo před ministerstvem ekonomiky, se stal podle žaloby obležením rozzuřeným davem. Referendum 1. října se líčí obžalobou jako den plný násilí, které dosvědčuje španělská policie.

Nakonec se obžaloba musela vzhledem k nedostatečným důkazům smířit s o něco méně závažným obviněním lídrů katalánské nezávislosti – s obviněním (a trestem) za pobuřování. A tvrdé tresty, které padly, míní autor dále, zpochybňují to, jak je to ve Španělsku s oddělením výkonné a soudní moci.

Premiér Sánchez se nejprve snažil rozejít s tvrdým postojem vlády Lidové strany Mariana Rajoye, s jeho nástupem do úřadu vznikla možnost pro čerstvý politický dialog.

Nikdy k tomu ale nedošlo. Nyní v době přibližujících se voleb, se rétorika premiéra Sáncheze posunula vůči Katalánsku autoritativnějším směrem, zatímco jeho socialistická strana ve výzkumech oslabuje vůči Lidové straně i straně VOX. Nesplnily se ani určité naděje, že by socialistická vláda otevřela dveře k amnestii.

Obavy z toho, že se stejná taktika uvěznění politických rivalů přesune i na občanskou společnost, se potvrdily. Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska už prohlásil, že vláda bude plně aplikovat trestní zákon vůči zločinům „proti úřadům“ a také za násilné protesty. Miller dále upozorňuje, že nyní je ve vězení 31 protestujících, kteří byli obviněni ze zločinů spojených s protesty. Přičemž podle jeho mínění bylo násilí při protestech v Barceloně spojeno spíše se zásahy policie, která reagovala proti klidným protestům silou. Jak uvádí, například 4 lidé v jednom týdnu přišli díky policejní střelbě gumovými projektily o oko.

Hnutí Tsunami Democratic se snaží posunout od symbolických manifestací a masových pochodů k dalším formám nenásilného protestu. Jedná se o skupinu, která je zodpovědná za pokus o zablokování barcelonského letiště. Taktikou je zabrat strategická místa, narušit důležité události a dosáhnout tak mezinárodní pozornosti.

Ministr vnitra už slíbil, že policie najde lidi, kteří za hnutím stojí, zatímco španělské soudy už zablokovaly web Tsunami Democratic, a to na základě zákonů proti terorismu. Je zde obava, že v této atmosféře budou legitimní akty protestu trestány jako vážné zločiny proti státu, píše Miller.

Sánchezova nejnovější prohlášení jako „nejprve zákon, pak dialog“ vedou k úvaze, že Španělsko se snaží pomocí soudů a policie řešit politické problémy, což zemi posouvá zpět k její autoritářské minulosti. Podle Millera je pak otázkou, jak daleko eroze občanských a politických práv ještě zajde.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.