Rusko postaví klíčovou dálnici Moskva-Kazaň

Dálniční megaprojekt je součástí dopravního koridoru Evropa-západní Asie a spojí do roku 2027 Moskvu s hlavním městem Tatarstánu.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv udělil konečné povolení pro stavbu dálnice Moskva-Kazaň. Jedná se o dopravní megaprojekt, který je součástí mezinárodního koridoru Evropa – západní Čína, informoval ruský deník Vědomosti.

Vláda nakonec rozhodla, že trasa Moskva-Kazaň bude postavena v plném rozsahu. Do konce roku 2024 se plánuje výstavba čtyřproudé dálnice Moskva-Vladimir a výstavba obchvatu Kazaně. Střední úsek dálnice by měla být hotova do roku 2027.

Mezinárodní dopravní koridor začíná na hranicích s EU, pokračuje přes Petrohrad a Kazaň dále na hranice s Kazachstánem.

Výstavba trasy mezi Moskvou a Kazaní se plánuje od roku 2018. K roku 2024 by měla být hotova magistrála o délce 700 km v hodnotě 539 miliard rublů, provoz na ní bude podléhat mýtu.

Vláda při posuzování projektu poněkud „odbočila“ – ministerstvo financí dávalo přednost méně drahé opravě stávajících silnic. Ministr hospodářství Maksim Oreškin původně trval na nutnosti postavit do roku 2024 novou dálnici mezi Moskvou a Vladimirem, částečně opravit trasu M7 a nakonec dokončit trasu Moskva-Jekatěrinburg v roce 2030. A ministerstvo dopravy navrhovalo dokončit celou dálnici mezi Moskvou a Kazaní k roku 2024.

Vzdálenost mezi Moskvou a Kazaní je 824 km. Úsek mezi Moskvou a Vladimirem je dlouhý zhruba 185 km.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.