S politiky nespokojení Španělé jdou ke čtvrtým volbám za čtyři roky

Podle průzkumu nové parlamentní volby posílí konzervativce a krajní pravici.

Španělsko se chystá ke čtvrtým volbám v posledních letech a jenom v letošním roce druhým, a to v kontextu nedůvěry voličů a problému katalánské nezávislosti. Obojí pomohlo posílit krajní pravici, píše agentura Asociated Press.

První překážkou pro vítěze voleb, ať jím bude kdokoliv, je překonat stále více polarizovanou a fragmentovanou politiku a vytvořit vládní koalici. To se ukázalo jako velmi těžké. Od poloviny roku 2018 nemá Španělsko, čtvrtá největší ekonomika eurozóny, stabilní vládu.

Zdá se, že socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze získají znovu nejvíce křesel. Což po dubnových volbách premiérovi nezajistilo podporu levicových rivalů. Nyní se Sánchez utká s dalšími pěti konkurenty o post předsedy vlády. V posledních dnech se Sánchez zaměřil na lákání středových voličů: jednak svými ekonomickými plány a jednak tvrdším postojem ke katalánským separatistům.

Mezitím ale roste podpora pravicové Lidové strany a krajně pravicové strany Vox. V Katalánsku došlo v říjnu k masovým protestům kvůli rozsudku pro lídry katalánského hnutí za nezávislost.

Sánchez změnil dosavadní pozici socialistické strany – nyní mluví o trestech vězení pro všechny, kteří organizovali referendum o nezávislosti Katalánska. Politolog Pablo Simón ovšem upozornil na to, že získat si voliče bude těžké. „Veřejné mínění se zlobí kvůli opakování voleb s rekordními čísly nespokojenosti s politickou třídou a velkým pesimismem ohledně ekonomiky v příštím roce,“ říká.

I kdyby se Sánchezovi po volbách podařilo získat vládní podporu od Podemos a další nové levicové politické síly Más País, tak bude potřebovat nejspíš podporu další regionální politické strany. Poslední výzkumy ukazují na to, že obě levicové strany PSOE premiéra Sáncheze i Podemos by mohly ve volbách značně ztratit.

Naopak Lidová strana se vrací do hry a posiluje, i když se neočekává, že by strana mohla zformovat vládu, nebude mít zřejmě silného koaličního partnera. Středopravá strana Ciudadanos (Občané) si nevede dobře a mohla by přijít o polovinu mandátů.

Strana, která má prospěch z katalánské krize, je strana Vox, která mixuje španělský nacionalismus a populismus. Strana také vsadila na antiimigrační rétoriku. V dubnu dostala 24 mandátů v parlamentu, nyní se očekává zisk 40 křesel.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.