Polovina Britů už nevěří v budoucnost Velké Británie jako celku

„Goodbye to all that“? Britové jsou mnohem skeptičtější o budoucnosti britské politické unie než v roce 2014, kdy se konalo referendum o nezávislosti Skotska.

Podle průzkumu veřejného míněné společnosti Ipsos MORI si polovina dotázaných Britů myslí, že Velká Británie do deseti let nemusí existovat v současné podobě.

Referendum o odchodu z Evropské unie napjalo vztahy mezi jednotlivými politickými celky britské unie: Walesem, Anglií, Skotskem a Severním Irskem. Skotsko a Severní Irsko podpořily možnost zůstat v EU.

Nejnovější datum Brexitu je určeno na 31. ledna, zatímco ze strany Skotska rostou požadavky na vlastní nezávislost a na konání referenda. V roce 2014 Skotové nezávislost odmítli poměrem 55 k 45 %. V Severním Irsku se zase mluví o sjednocení s Irskou republikou.

Podle průzkumu společnosti Ipsos MORI si 50 % dotázaných myslí, že Británie do deseti let existovat, v roce 2014 to bylo 43 %. Jen 29 % si myslí, že existovat bude. V roce 2014 to bylo 43 % dotázaných.

Navíc, v krátkodobější perspektivě, nejsou Britové moc optimističtí: 42 % si myslí, že Británie bude za pět let existoval, 44 % je toho mínění, že nebude.

Britské veřejné mínění je ohledně tohoto tématu rozdělenější než v roce 2014, kdy se konalo skotské referendum o nezávislosti, řekla k tomu Emily Grayová ze společnosti Ipsos MORI.

Společnost Ipsos MORI se dotazovala 1001 lidí nad 18 let po celé Británii mezi 25. až 28. říjnem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.